Zeytin bahçesine giren 24 keçiyi öldürdü

İzmir’in Seferihisar ilçesinde kiraladığı zeytinliğe giren keçilere otomatik av tüfeğiyle ateş açan çiftçi E.T. 24 keçiyi öldürdü, 4 keçiyi de yaraladı.

Seferihisar’ın Tepecik Mahallesi Bahadır Mevkii’nde meydana gelen olayda E.T.’nin hazineden kiraladığı zeytinliğe aynı mahalleden Hasan Büyükdere’nin beslediği keçilerinin girmesi üzerine, E.T. sinirlenerek silahına sarıldı. Zeytinlerini yediği ve zarar verdiği gerekçesi ile otomatik av tüfeği ile defalarca ateş açarak 24 keçiyi katletti. 3 tane keçinin yaralı kurtulduğu olayda, E.T. jandarma tarafından gözaltına alındı. Olay ile ilgili soruşturma sürerken, keçileri besleyen Hasan Büyükdere ise “Keçiler zeytinleri yediği için sinirlenmiş. Halbuki ağaçlar büyük, zeytinleri hayvanlar yiyemez.”dedi.

 

GAZETE HAYIR YORUMU: Özel mülkiyet, günümüz ekonomik sisteminde bir doğal hak ve zorunluluk olarak tanımlanırken içinde bulunduğumuz hukuk rejiminde ise canlıların yaşam haklarından ziyade bireylerin mülkiyet hakkının korunma kaygısı ile oluşturulmuştur ve bu şekilde de işletilmektedir. Mülkiyet kavramının bu yansıması, insan dışındaki hayvanların yaşam kontrollerinin, insanların tekelinde olmasının “zorunlu” olduğu yanılgısı ile el ele gitmektedir ve 24 tane canlının anlık bir duygu değişimi ile öldürülmesinin normalleştirildiği bir durumun önünü açmıştır. Bunun sonucunda ise muhtemelen, yalnızca karşı tarafın “uğradığı maddi zararın” karşılanması ile sonuçlanacak bir soruşturma ortaya koyacaktır. Bu algının kırılmasının tek yolu; “kayıp gönderge” olarak günlük hayatımızda tezahür eden hayvan sömürüsünün bir an önce farkına varmak ve mücadele alanlarımızı bir nebze samimileştirmek gayreti içine girerek doğa için özgürlüğü dahil etmekten geçmektedir.