10 Ekim Davasının akıbeti hakimin ellerinde

10 Ekim Ankara Gar patlaması ile ilgili 16 firari sanığın yargılandığı davanın 2.duruşması bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

103 kişinin katledildiği 10 Ekim Ankara Gar patlaması ile ilgili 16 sanığın yargılandığı davanın 2.duruşması bugün görülüyor. Duruşma, Hatay ve Bursa Barosu müdahil olma talepleri ile başladı. İstanbul Barosu ise geçen davada yaptığı müdahil olma talebini yineledi.
IŞİD’in sınır emiri İlhami Balı’nın eşi tutuklu Hülya Balı SEGBİS ile duruşmaya bağlandı. Tanık olmak istemediğini belirten Hülya Balı’nın sözü kesildi. 2014 yılında eşinin tehdidiyle Suriye’ye gitmek zorunda kaldığını anlatan Balı, “6 defadır SEGBİS’e çıkıyorum. Etkin pişmanlıktan yararlanamıyorum, mağdur bırakıldım. 2 çocuğum var, tedavi olması gerekiyor. 3 defa eşim adına da tanıklık yaptım ve eşimin kod adı olduğunu da söyledim. Hiçbir şekilde etkin pişmanlıktan yararlanamıyorum. Ben kendimi hiçbir şekilde ifade edemiyorum” dedi. Balı’nın “Hakim beye bir şey söylemek istiyorum” dediği sırada hakim “tanıklık yapmak istemiyorsun” diyerek Balı’yı konuşturmak istemedi.

Delillerin ortaya çıkmasından korkuluyor

Avukatlar, Hülya Balı’nın yalnızca tanık değil aynı zamanda sanık olması gerektiğini gösteren çelişkili ifade ve beyanlar vermiş olduğunu vurgulayarak dinlenmesinin davanın akibeti açısından önemli olduğu belirttiler. Aileler ise duruma hakim delillerin ortaya çıkmasını istemiyor diyerek tepki gösterdi.
Avukat Yıldız İmrek tanıklıktan çekilmenin sadece eşiyle ilgili olduğunu belirterek tanıklıktan tümüyle çekilemeyeceğini vurguladı. İmrek, “Tanıklıktan çekilme hakkı sadece eşiyle ilgili olabilir. Tanık sorgusunun devam etmesi gerekiyor. Aksi halde adil yargılama ilkesinin ihlali olur” dedi. İmrek mahkemenin ve avukatların tanığa soru sormasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Avukat Tonguç Cankurt ise Hülya Balı’nın tanık olarak dinlenmemesine, Hülya Balı’nın geçmiş ifade ve beyanlarına dayanarak itiraz etti.
Savcı da tanığın sorgusuna devam edilmesi gerektiğini söyledi. Ancak hakim, savcı ve avukatların görüşlerine karşın Hülya Balı’nın tanıklık etmememesine karar verdi.

Davaya 14’e kadar ara verilmesinden sonra avukatların beyanları alındı. Avukat Eylem Sarıoğlu: “Yunus Durmaz İstanbul’da hakkında arama kararı varken 3 yıl boyunca Antep’te polis tarafından izleniyor ve faaliyetlerine devam ediyordu. Bu bilgiler ışığında soruyoruz katliamın sorumluları yanlızca dosya sanıkları mıdır?” diye sordu. Sarıoğlu beyanına devam ederek “İstanbul ve Antep emniyetleri hakkında yakalama kararı olan Yunus Durmaz’ın yakalanmasıyla ilgili ne yaptığını açıklamak zorundadır” dedi.

Mahkeme 21 Kasım’a ertelendi. Hatay, Bursa, İstanbul, Tunceli Barolarının katılma talebi kabul edilirken Hülya Balı’nın tanık olarak dinlenmesi talebi bir sondaki duruşmaya bırakıldı.