3 işçi yaşamını yitirdi, maden kaçak çıktı, iş güvenliği uzmanı yok

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde üç işçinin yaşamını yitirdiği madenin kaçak olduğu ortaya çıktı. Madende aynı zamanda iş güvenliği uzmanının da olmadığı anlaşıldı.

İşçinin hayatını önemsenmediği Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde üç işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağının kaçak olması ve iş güvenlik uzmanının olmaması ile bir kez daha ortaya çıktı.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberien göre; bir kamu kurumunda memur olarak çalışan Mustafa Aygün 2011 yılında Zonguldak’ın Kilimli ilçesi İnağzı Mevkisi’ndeki maden sahasını Aslantürk Madencilik adlı rodövansçı şirketten taşeron yoluyla devraldı. Ancak Aygün memur olduğu için işletmeyi 19 yaşında olan oğlu İsmail’in adına yaptı.

Taşeron sözleşme bitti, kaçak madencilik başladı

5 yıl sonra, 21 Aralık 2016’da, Aslantürk Madencilik ile Aygünler arasındaki taşeron sözleşme bitti. Aygünler bitişik arazideki Enka Madencilik’e ait 6 numaralı sahada kaçak şekilde kömür çıkarmaya başladı. 1.5 yıl işletilen ocakta 21 Kasım 2018’de yaşanan grizu patlamasında Kenan Çavuş, Hasan Gençtürk ve Uğur Göktaş yaşamını yitirdi.

İsmail Aygün, ifadesinde, babası Mustafa’nın patlamadan üç ay önce öldüğünü belirterek, “Vefatına kadar madene yalnızca birkaç sefer gittim. Madenle ilgili tecrübem yoktu” dedi. İşçilerinin kazadan önce ‘vakvak’ adlı gaz ölçüm cihazını yanlarına almadığını savunan Aygün, tutuklanarak cezaevine gönderildi.