3. Köprü güzergahındaki SİT alanına özel üniversite için imar izni

Üçüncü köprü güzergahındaki Kuzey Marmara Otoyolu’na yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan SİT alanı imara açıldı. Alana özel üniversite kurulacak.

İstanbul Beykoz’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün devamındaki Kuzey Marmara Otoyolu’na yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan SİT alanı, özel bir üniversiteye tahsis edildi. Orman arazisinin ortasında bulunan ve şantiye levhalarının yerleştirildiği 60 bin metrekarelik araziye Beykoz Üniversitesi kullanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı Doğal SİT alanı içerisinde yer alan ve 1/25 bin ölçekli sit derecelendirme haritasında 2’nci Derece ve 3’üncü Derece sit alanı olarak belirtilen alanı ‘özel eğitim’ alanına dönüştürerek imara açtı.

Bakanlığın ‘oluru’ ile onaylanan planlar 20 Haziran 2017 tarihine kadar itirazlar için askıda kalacak. Beykoz Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde yer alan arazi, geçen yıl kurulan Beykoz Üniversitesi’ne tahsis edildi.

5 katlı binalar yapılacak

Planlara göre arazinin yüzde 20’si üniversite binalarının inşaatı için kullanılacak, en fazla 15 metre yüksekliğinde yani yaklaşık 5 katlı binalar yapılabilecek. Bu alanda yüksekokul, fakülte, enstitü, rektörlük birimleri, idari birimler, kongre merkezi, açık ve kapalı spor salonları, mescit, misafirhane, öğrenci yurtları, kafeterya, sergi ve konferans salonları gibi birimler yapılabilecek.

Beykoz Üniversitesi’nde İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu bulunacak.

Mütevelli heyetinde kimler var?

Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı tarafından kurulan Beykoz Üniversitesi’nin mütevelli heyet başkanı Ruhi Engin Özmen. Başkan vekilliğini Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar’ın yaptığı mütevelli heyetinde Prof. Dr. Mehmet Durman, Dr. Şafak Başa, Nevzat Bekaroğlu, Aka Gündüz Özdemir, Bülent Hasan Tanla, Muharrem Ergül ve Koray Kurt bulunuyor.

Üyelerden Bülent Hasan Tanlı, CHP’de genel başkan yardımcılığı da yapan CHP’li eski milletvekili. Muharrem Ergül ise Beykoz Belediyesi’nin AK Partili eski başkanlarından.