97 gündür direnen mimar Alev Şahin: Halktan yana olmanın bedelini ödüyorum

Düzce’de 97 gündür işi ve ekmeği için direnen Mimar Alev Şahin, BİMER’e yapılan şikayet nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ettiği iddasıyla savcılığa ifade verdi. Alev, “Her zaman halktan, haktan, emekten yana olmanın bedeli oldu ve bu bedeli şuan bile bu şikayetle ödüyoruz” dedi.

Gazete Şûjin‘in haberine göre, Düzce Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 6 yıl mimarlık yapan Alev Şahin, 6 Ocak’ta yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edildi. Alev işine geri dönebilmek için 96 gündür Düzce’de oturma eylemi yapıyor. Alev Şahin’e çalıştığı yerdeki şantiye şefi iş yerinde gerçekleşen bir konuşmada Alev’in Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiğini ve orada bulunan bir iş arkadaşının da bu duruma sessiz kaldığını ancak hakaret olarak ne söylediğini hatırlamadığını sadece hakaret içeren bir konuşma olduğunu belirterek, BİMER’e şikayette bulundu. Yapılan şikayet üzerine Alev Şahin önceki gün avukatı ile birlikte Düzce Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne ifade verdi.

Konuya ilişkin konuşan Alev Şahin, ifadeye gittiği zaman şikayeti yapanın şantiye şefi olduğunu belirterek, “İhracımdan önce son kontrollerini yaptığım, denetlediğim işin müteahhit vekilinin şantiye şefi olan oğlu olduğunu öğrendim. Bu duruma hiç şaşırmadım zaten çalıştığım süre boyunca da üzerimde uzun bir süre mobbing uygulandı. Bunun sebebi yaptığım işlerde onları sermayedarlarla karşı karşıya getirmem, tuttuğum tutanaklardan, yazdığım cezalardan memnun olmayanların ben de vücut bulmuş haliydi. Uzun bir süre zaten bana iş verilmedi, elimdeki görev ve yetkilerim alındı, oturduğu masadan kalkıp başka bir masaya geçmem istendi ve ben her gün hiçbir dayatmaya boyun eğmeyerek iş yerimde fiili bir direniş gerçekleştiriyordum” ifadelerine yer verdi.