ABD bombardıman uçakları KORE üzerinde uçuyor

Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füzelerini (ICBM) test edişleri sonrasında ABD, Pazar günü Kore yarımadası üzerinde iki süpersonik B-1B bombardıman uçağını uçurarak gövde gösterisi yaptı.

Kuzey Kore’nin Cuma günü gerçekleştirdiği kıtalararası balistik füze testi, füzelerinin Amerika’nın anakarasını vurabilecek nitelikte olduğunu kanıtlamıştı. B-1B uçuşunun bu teste ve 3 Temmuz’daki Hwasong-14 roketinin fırlatılışına bir yanıt olarak gerçekleştiğini belirten Birleşik Devletler, böylelikle Kuzey Kore’ye net bir
uyarıda bulunmuş oldu.

Açıklamasında Kuzey Kore’nin bölgesel istikrar için en acil tehdit olduğunu söyleyen Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanı General Terrence J. O’Shaughnessy, “Gerekirse; hızlı, ölümcül ve karşı konulmaz bir biçimde tüm saldırılara karşılık vermeye her zaman ve her yerde hazırız” diye belirtti.

Yine Pazar günü Birleşik Devletler Füze Savunma Kurumu(MDA), Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması(THAAD) füze savunma programlarının son testlerinde karaya yerleştirilen bir önleme füzesinin orta menzilli sahte bir balistik füzeyi havada başarıyla vurduğunu açıkladı.

MDA Direktörü Koramiral Jim Syring ise yaptığı açıklamada “Bu sistem, ülkemizin korunmasında hayati önem taşıyor ve bu deneme, gerçek bir tehdide karşı güçlü ve inandırıcı bir caydırıcılığa sahip olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Kaynak: Reuters

Çeviri: gazetehayir.com