AB’den Türkiye’ye mülteci yardımı kesilmemiş

Türkiye ile AB arasında varılan anlaşmaya göre ödenmesi gereken mülteci yardımları, Cumhurbaşkanı’nın iddia ettiği gibi kesilmemiş. AB, yardımları sürdürmüş.

16 Nisan referandumu öncesinde Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında yaşanan gerilim döneminde AKP Hükümeti’nin ve Cumhurbaşkanı’nın, AB’nin yükümlülüklerini yerine getirmediği yönündeki açıklamalarının Türkiye kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu ortaya çıktı. Artı Gerçek’in haberine göre; AB ile Türkiye arasında programa bağlanan ödemelerin program doğrultusunda ödenmeye devam ettiği ve bugüne kadar 790 milyon Avro’nun Türkiye’ye ödendiği ortaya çıktı.

İade edilenin 5 katı mülteci kabul edildi

Türkiye ile AB arasında 2013 yılında imzalanan Geri Kabul ve Vize Serbestisi Anlaşması, 1 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Türkiye ile AB arasında yürürlüğe giren fakat yaşanan krizler nedeniyle uygulanmasında sorunlar yaşanan bu anlaşma, 18 Mart 2016 tarihinde toplanan Türkiye-AB zirvesinde çözüme kavuşturuldu. Yapılan anlaşma ile 1 e 1 formülü kapsamında 20 Mart 2016 tarihinde itibaren Türkiye’den Yunanistan adalarına geçen bütün düzensiz göçmenlerin Türkiye’ye iade edilmesine bu kapsamda iade edilen her Suriyeliye karşın, düzensiz yolla AB’ye geçmeye çalışmamış 1 Suriyeli’nin AB’ye göçmen olarak alınması karara bağlanmıştı.

Göç İdaresi’nin 2 Mayıs 2017 tarihli verilerine göre, 2 Mayıs 2017 tarihi itibariyle Yunanistan’dan Türkiye’ye 1093 göçmen iadesi gerçekleştirildi, buna karşın AB ülkeleri ise 5024 Suriyeliyi mülteci olarak kabul etti. 1’e 1 formülü olarak adlandırılan anlaşmaya rağmen AB ülkelerinin iade edilen göçmenlerin beş katı göçmeni mülteci olarak kabul ettiği verilerle ortaya çıktı.

Mali yardımlar sözleşmeye uygun ödendi

Hükümetin ve Cumhurbaşkanının, referandum öncesi AB’yle yaşanan gerilim döneminde, AB’nin mali yardımları yerine getirmediği açıklamalarının da gerçek olmadığı, hazırlanan program doğrultusunda tüm ödemelerin zamanında gerçekleştirildiği de açığa çıktı.

24 Kasım 2015 tarihi itibariyle Türkiye-AB arasında Mültecilerin İadesi ve Serbest Dolaşım Anlaşması’nın mali boyutunda mültecilerin giderlerinin karşılanması amacıyla Türkiye’ye 3 milyar Avro’luk Mali yardım yapılması kararlaştırılmıştı.

Bu anlaşma kapsamında, 2 milyar 156 milyon Avro’nun hangi projede kullanılacağı komisyon kararıyla tesbit edilecekti. Şimdiye kadar bu miktarın 1 milyar 572 milyon Avro’sunun sözleşmeye bağlandığı ve bu fonun 568 milyon Avro’su projelerin uygulamasından sorumlu uluslararası kurluşlara, 222 milyon Avro’luk bölümünün ise ilgili bakanlıklara çeşitli projeler kapsamında aktarıldığı açığa çıktı.

Bakanlık ve bağlı kuruluşlara ödemeler yapıldı

Bağıtlanan sözleşme kapsamda, Sağlık Bakanlığı’na 120 milyon Avro, Milli Eğitim Bakanlığı’na 90 milyon Avro, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ise 12 milyon Avro aktarıldı.

BM ve STK’lara aktarılan 568 milyon Avro’dan ise, 60 milyon 500 bin Avro’nun MEB-UNESCO ortaklığına, 278 milyon 500 bin Avro’nun WFP-Kızılay-Aile Bakanlığı ortaklığına, ayrıca WFP –Kızılay ortaklığına Kızılay Kart için 32 milyon Avro’nun, çeşitli BM kuruluşlarına 58 Milyon Avro’nun, farklı STK’lara 71 milyon Avro’nun, çeşitli finans kuruluşlarına ise alt yapı çalışmaları için 68 milyon Avro’nun ödendiği açıklandı.