Açlık grevinin 130. günü: ‘Herkes yapabileceğini artık yapmalı’

Açlık grevinde olan eşi Semih Özakça ve akademisyen Nuriye Gülmen’in tutuklanması sonrası, kendisi de açlık grevine başlayan Esra Özakça, Nuriye ve Semih’in açlık grevlerinin kritik noktaya geldiğini söyleyerek “Herkes yapabileceğini artık yapmalı” çağrısında bulundu.

OHAL kapsamındaki KHK’ler ile kamudaki işlerinden ihraç edilmelerinin ardından “İşimizi geri istiyoruz” talebiyle 130 gündür açlık grevinde olan ve 54 gündür tutuklu bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık durumları her geçen gün kritik seviyeye ulaşıyor. Gülmen ve Özakça’nın tutuklanmalarının ardından kendisi de açlık grevine başlayan Esra Özakça, geçtiğimiz günlerde “ev hapsine” mahkum edildi.

“Herkes yapabileceğini artık yapmalı”

soL’a konuşan Esra Özakça, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık durumlarının kritik noktaya geldiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

Sokak ortasında işkence gördük, sokak ortasında zehirlenmeye çalışıldık ama her zaman direnişi seçtik. Buna kılıf olarak ev hapsi kararı verildi. Herkes yapabileceğini artık yapmalı, açlık grevi çok kritik bir noktada…