Adana emek ve demokrasi güçlerinden 30 Mayıs’taki Aladağ davasına çağrı

Adana emek ve demokrasi güçleri, Aladağ’da 11’i çocuk 12 kişinin yanarak yaşamını yitirdiği katliama ilişkin açılan davanın 30 Mayıs’ta Kozan’da görülecek ilk duruşmasına çağrı yaptı.

Adana Aladağ’da 29 Kasım 2016’da 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan yurt yangına ilişkin davanın ilk duruşması öncesinde Adana emek ve demokrasi güçleri 26 Mayıs Cuma günü Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Sendika.org’un haberine göre; CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, DİSK Bölge Temsilcisi Yaşar Gündoğdu, Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Hilal, TMMOB Adana İKK Sözcüsü Ali Kuzu, KESK Dönem Sözcüsü Mehmet Çelik’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda basın metnini Halkevleri Bölge Temsilcisi Yasin Aytaç okudu.

“Yurtlardaki istismar ve ölümlerin failleri bellidir”

AKP’nin 15 yıllık iktidarında eğitim alanının yapboza dönüştürüldüğünü, adım adım piyasalaştırıldığını ve gericileştirildiğini söyledi ve yıkım uygulamalarından örnekler veren Aytaç, Gülen Cemaati tasfiye edilse de eğitim alanının cemaat ve tarikatlara açılmaya devam ettiğine dikkat çekti.

“Çocuklarımızı tarikatlara teslim eden uygulamaları sonucu olarak bu yurtlarda açığa çıkan istismarların ve ölümlerin failleri bellidir” diyen Aytaç, 30 Mayıs’ta Kozan’da başlayacak davanın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Laik, bilimsel, kamusal eğitim için herkesi Kozan Adliyesi’nde görülecek davaya çağıran Aytaç, dava için sabah 7.30’da Adana Büyükşehir Belediyesi önünden araçlar kaldırılacağını da duyurdu.

“İktidarlar görevlerini tarikatlara devrederse bu kaçınılmaz son olur”

Basın toplantısında kurum temsilcileri de söz aldı. Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, bu olayın devletin sosyal devlet ilkesine ne kadar uzak olduğunu ortaya koyduğunu söylerken esas sorumluların Milli Eğitim yetkilileri olduğunun altını çizdi.

CHP Milletvekili İbrahim Özdiş de devletin vatandaşları için var olduğunu, nitelikli bir eğitim vermesi gerektiğini ifade etti. “Eğer iktidarlar, yöneticiler asli görevlerini birtakım cemaatlere, tarikatlara teslim ediyorsa bu kaçınılmaz bir sondur” diyen Özdiş, bu yönetim anlayışına karşı mücadele edeceklerini ifade etti.