Ağrı ve Muş’ta gösteri, eylem ve toplantı yasağı

Ağrı Valiliği ve Muş Valiliği’nce yapılan açıklamalarda her iki ilde de gösteri, eylem, basın açıklaması ve toplantı yasağı ilan edildi.

Ağrı Valiliği tarafından yapılan açıklamada “13-14-15-16 Şubat 2019 tarihlerinde ilimiz mülki sınırları içerisinde (İl merkezi, dış ilçeler ve jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) bu içerikle açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek tüm toplantı ve toplanmalar ile basın açıklaması, oturma eylemi vb. her türlü eylem ve etkinlikler yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” ifadelerine yer verilerek il genelinde 4 gün süreyle her türlü gösteri ve eylem yasaklandı.

Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise “Bu eylemlerin konusu ve içeriği itibariyle kamu düzeni ve güvenliğine olumsuz etki edebilecek, toplumun refah, huzur ve mutluluğu ile bağdaşmayacak nitelikte, ayrıca terör örgütlerinin karşıt görüşlü kişi ve gruplara yönelik canlı bomba, suikast, silahlı saldırı ve benzeri eylemlerin yapılabileceği, göz önünde bulunduğunda, genel sağlığı veya başkalarının hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde bozacak olaylara sebebiyet verilebileceği, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçların işlenerek halk üzerinde infiale sebep olabileceğine dair açık ve yakın tehlike olduğu değerlendirmektedir.” ifadelerine yer verildi ve 5 gün süreyle her türlü eylem ve gösteri yasaklandı.