AİHM’den Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ret: Hayati tehlike yok

BirGün’den Erk Acarer’in haberine göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 147 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan başvuruyu reddetti.

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edildikleri görevlerine dönmek için başlattıkları açlık grevinin 147’nci gününde olan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tahliye edilmesi için AİHM’e yapılan başvuruya ret cevabı verildi.

Hayati tehlike yok

AİHM kararında ‘devletin Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya gayet iyi baktığını’ söylerken, dosya içerisindeki 24 uzman hekimin raporuna rağmen ‘şimdilik hayati bir tehlike de görülmediği’ ifade edildi.

AİHM, kararında ulusal mahkemelere başvuru konusunda önerilerde de bulundu.

Halkın Hukuk Bürosu: Hukuksal Yol Sona Erdi

Halkın Hukuk Bürosu, kararı şöyle değerlendirdi: “Gülmen-Özakça tedbir kararı, eğer bir gün bu çürümüşlükten kendisini kurtarabilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin tarihinde utançla ve payandası olduğu şeyle birlikte anılacaktır.

Böylece 24 Mayıs günü başladığımız haksız tutuklamaya itiraz mücadelesinin mevzuatta öngörülen hukuksal yolu sona erdi. En azından Nuriye ve Semih için yürürlükteki kanunların izin verdiği her yola sonuna kadar ve ısrarla başvurduk.

Artık geriye kalan Nuriye ve Semih’in başından beri güvendikleri ve tutkuyla sevdikleri Türkiye halkı ve onun vicdanı ile ömürlerini ortaya koyarak savundukları onurlarıdır. Onun da hukuka ihtiyacı yok, hep birlikte yanlarındayız.”