AKP 3. Olağanüstü Kongresi’nde Erdoğan: Nerede kalmıştık?

Tayyip Erdoğan’ın yeniden AKP Genel Başkanı olacağı AKP 3. Olağanüstü Kongresi başladı. Kongrede AKP’nin yeni yönetim kadrosu da şekillendi. Erdoğan’ın konuşmasında ise FETÖ ile mücadele ve teşkilatı yenileme vurgusu öne çıktı.

Tayyip Erdoğan, AKP kongresinde konuştu. Genel Başkanlık oylamasından önce konuşan Erdoğan, kendisine oy verenlere seslenerek “Milletimin hayrına olmayan bir icraatımı görürseniz gereğini yapın” dedi. FETÖ ile mücadele mağdurlarına seslendi ve “Ucu en yakınlarımıza dokunsa bile” AKP’lileri FETÖ ile mücadelede desteğe çağırdı.

Kongrenin kapsamlı bir muhasebe yapmanın da vesilesi olduğunu söyleyen Erdoğan, “Elbette yorulanlar oldu, elbette yolunu kaybedenler oldu, çeşitli sebeplerle eksilenler oldu” diyerek teşkilatta yenilenme yapılacağını söyledi. AKP’nin belediyeler üzerinden kurulduğunu belirten Erdoğan, belediyelerde değişimin sinyalini verdi.

Kürt savaşının devam edeceğini belirten Erdoğan, YPG’nin ağır silahlarla donatılması konusundaki itirazını Donald Trump karşısında açıkça dile getiremese de kongrede “Bir yanda Türkiye, diğer yanda terör örgütleri var. Tercih bunlar arasında yapılacaktır” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Ucu en yakınlarımıza dokunursa bile FETÖ ile mücadeleye çağırıyorum”

Bizim kimseye karşı kişisel bir husumetimiz asla yoktur. Aziz milletimizin hakkının yenilmesine de asla rıza gösteremeyiz. Kendi milletine karşı ihanet içine giren kim olursa olsun gözünün yaşına bakmadan gereğini yerine getirmek sorumluluğumuzun icabıdır. İsterse babamın oğlu olsun karşısında yer alırım. Ucu en yakınlarımıza dokunursa bile bu mücadeleye destek vermeye çağırıyorum.  Kimseye diyet borcumuz da bulunmuyor. Elbette mazlumun, mağdurun hakkını korumak görevimizdir. Bu mazlum kılığına girmiş zalimin oyununa teslim olacağımız anlamına asla gelmiyor. Yüzlerindeki maske düşmüştür. FETÖ ile mücadele bulunduğumuz yere bir anda gelmedik. 17-25 Aralık’ın ardından bu yapının tüm mensuplarına çağrı yaptık. Bu yapının gerçek yüzünü görün, orayı terk edin dedik. Bu çağrımıza kulak vererek ilgisini kesenler kendilerini kurtardı. Özel haberleşme programlarının kullanarak, üyeliklerini sürdürerek örgütü destekleyenler için yapacak bir şeyimiz kalmadı. 15 Temmuz darbe girişimi bu alçakları ortaya koymuştur.

Trump’ın yüzüne söyleyemediğini arkasından söyledi: Bir yanda Türkiye, diğer yanda terör örgütleri var. Tercih bunlar arasında yapılacaktır

Bir terör oluşumu organize etmeye çalışanlar bu ülkenin istikbali için neler yapabileceğini görmek istiyorlarsa geçmişe baksınlar. Meramımızı er meydanından başka yerde aramaktan başka çaremiz kalmıyor demektir. Namert kaçar mert dövüşür. Bölgede kiminle yol yürüyecekleri konusunda kafası karışık olanlar şu gerçeği bilsinler. 1000 yıllık geçmişi ile Türkiye, diğer yanda terör örgütleri var. Tercih işte bunlar arasında yapılacaktır. Terör örgütlerinin hiçbiri ile meselem şahsi değildir. Buradaki mesele ülkemizin istiklali, istikbali meselesidir. Her ne yapıyorsak ülkemiz için yapıyoruz. Ne kadar ihanet içinde olursa olsunlar tüm terör örgütleri ile mücadelemizi hukuk içinde yürüttük, yürütüyoruz. Dünyada Türkiye’nin yaşadıklarını yaşayıp da hukuk devleti ilkesi içinde bu denli bağlı olabileceklerini sanmıyorum. Biz asla onlar gibi olmadık, olmayacağız.

“Meramımızı er meydanından başka yerde aramaktan başka çaremiz kalmıyor”

Kürt kardeşlerim kendileri için fedakarlık yapanın örgüt değil, devlet olduğunu açıkça görmüştür. İradelerini götürüp örgüte teslim edilenlerin esamisi okunmuyor. Ağır darbeler alan terör örgütünü, destekçilerini her bakımdan çok daha zor günler bekliyor, bu da böyle biline. Türkiye ayağındaki bu bölücü terör prangasından kurtulma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Bundan sonraki süreç bunları yok etme sürecidir. Yılmadan, askerimizle, polisimizle bu hayata geçiyor. Bir terör oluşumu organize etmeye çalışanlar bu ülkenin istikbali için neler yapabileceğini görmek istiyorlarsa geçmişe baksınlar. Meramımızı er meydanından başka yerde aramaktan başka çaremiz kalmıyor demektir.

AKP’nin işi daha zor

AK Parti olarak işimiz daha zor. Artık çıta yüzde 50 artı 1’dir. Ne kadar zor olduğunu önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonra 16 Nisan’da hep birlikte gördük, tecrübe ettik. Çalışmaya başlamalıyız. Hazır mıyız buna. Genel Merkez’deki, TBMM’deki, belediyelerdeki tüm arkadaşlarımızın bu bilinçle görev yapmaları gerekir. Basit hataların nelere mal olabildiğini en son 16 Nisan’da bizzat gördük.

“Neden OHAL kalksın?”

“OHAL ne zaman kalkacak” diyorlar? Benim ülkemde devlet yıkılmaya çalışılıyor, siz bize hangi yüzle soruyorsunuz. Kalkmayacak. Ne zamana kadar? Durum huzura kavuştuğumuz ana kadar. Neyiniz eksik? Fabrikalarınız mı çalışmıyor, neden OHAL kalksın? Abdullah Bey’in başbakanlık dönemiydi, 1 ayda OHAL’i kaldırdık. Biz OHAL’i ülkemizin huzuru için uzattık, uzatıyoruz.

Bayrağımıza karşılık paçavra asanlar, onlara haddini bildirmek görevimizdir. Böldürtmeyiz. Böldürmeye gayret edenler bedel ödemeye devam edeceklerdir. Onlar da bunu böyle bile. Türkiye’den başka devletimiz yok. Kimse devletimize alternatif üretmeye kalkmasın. Bu tüzüğümüze de aynen böyle girmiştir; Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.

Yönetim belirlendi

Tayyip Erdoğan’ın 998 gün sonra yeniden Genel Başkan olacağı AKP 3. Olağanüstü Kongresiyle partili Cumhurbaşkanlığı dönemi resmi olarak başlıyor. Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılan kongrede AKP yönetimi de yenilendi. 50 üyeli Merkez Karar ve Yönetim Kurulu da seçildi.

Star ve Akşam gazetelerini de içinde barındıran Es Medya’nın patronu olan Ethem Sancak yönetim kurulu üyeleri arasında yer aldı.

Gül katılmadı; Arınç ve Davutoğlu AKP Kongresi’nde

Abdullah Gül’ün, AKP’nin 3. Olağanüstü Kongresi’ne katılmayacağını daha önceden bildirmişti. Gül katılmadığı kongreye yolladığı mesaj kürsüden okundu. Ahmet Davutoğlu ve Bülent Arınç ise kongrede yerini aldı.

Tüzük değişikliği kabul edildi

AKP Genel Tüzüğü’nde11 maddede değişiklik yapılmasını öngören tüzük teklifi, Kongre’de kabul edildi.

“Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet”

Parti tüzüğünün 4. maddesine, 16. fıkra olarak “AKP, temel amaç ve hedefler doğrultusunda, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder” ibaresi eklendi.

Parti tüzüğüne “Genel başkan vekili, MKYK üyeleri arasından genel başkan tarafından belirlenir. Genel başkan vekili, genel başkanın verdiği görevleri ifa eder, yetkileri kullanır. Genel başkanın yokluğunda genel başkan vekili, MKYK ve MYK toplantılarına başkanlık eder” ibaresi konuldu.

Teşkilatların kurulması, kaldırılması, teşkilat yönetim kurullarının üye sayılarının artırılması, azaltılması ve başkanlık divanı denilen teşkilat başkan yardımcılarının sayılarının belirlenmesi, gerektiğinde azaltılması, çoğaltılması konularında karar verme yetkisi MKYK’ya aktarıldığı.

Parti teşkilatlarının çürümüşlüğü giderilmeye çalışılıyor

“Seçimlerde partiden olur almadan bağımsız aday olmak. Diğer partilerin ya da bağımsız adayların propagandalarını yapmak veya parti adayları aleyhine çalışmak”, “Partiyi ve parti çalışmalarını alet ederek, çıkar sağlamak; partili olmayı nüfuz olarak kötüye kullanmak”, “Usulüne uygun olarak alınmış grup kararlarına uymamak” fiilleri, tüzüğün kesin ihraç fiillerini düzenleyen kategoriye aktarıldı.

Partideki “üç dönem kuralı” devam etse de MKYK’nın gerekmesi halinde istisnai nitelikte karar alabilecek donanıma kavuşturulacağı belirtildi.

Polis biber gazı sıktı

CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz canlı yayında kongre girişinde gerginlik yaşandığını aktardı.

Ayaz, “Başkent Ankara’da Arena Spor Salonu’nun giriş noktasında arbede yaşandı. İçeri girmek isteyen vatandaşlar bariyerlerin üzerine çıktı. Vatandaşların üzerine biber gazı sıkıldı. Bir kişi yaralandı” dedi.