AKP adayı Zeybekci’nin projesi çalıntı çıktı

AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin yaptığı “Kent Enstitüleri’ni kuracağız” açıklamasına Kent Enstitüleri’nden cevap geldi: “AKP İzmir adayı Zeybekci’ye kötü haber: Kent Enstitüleri 1 Yıldır Burada!” 

AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin yaptığı “Kent Enstitüleri’ni kuracağız” açıklamasına Kent Enstitüleri’nden cevap geldi: “AKP İzmir adayı Zeybekci’ye kötü haber: Kent Enstitüleri 1 Yıldır Burada!”

AKP’nin Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İzmir’den belediye başkan adaylığına gösterdiği Nihat Zeybekci, geçtiğimiz günlerde “10 numara İzmir” başlığıyla 10 maddede İzmir projelerini tanıtmıştı.

Zeybekci, geçtiğimiz günlerde “10 numara İzmir” projelerini anlattığı bir röportajda “Kent Enstitüleri”ni hayata geçireceklerini duyurup “Buralarda gençleri eğiterek ihtiyaç olan alanlarda onları uygun hale getirmeliyiz” diyerek gençlere istihdam alanı açacağını söylemişti.

‘Kent Enstitüleri’ tarafından bugün yapılan açıklamada ise Kent Enstitüleri’nin bundan 1 yıl önce kurulduğu vurgulandı ve “AKP ve Adayı Zeybekci; yaşam alanlarımızı ranta açan, soylulaştıran ve çevremizi mega projelerle yok eden kendileri değilmiş gibi kente dair söz söyleme hakkını da kendilerinde görüyorlar.” denildi.

AKP iktidarının 16 yıllık süreçte kamusal alanları ranta açması ve gerçekleştirdiği çevre karşıtı politikalarla anılırken kente dair girişimlerde bulunmasını eleştiren Kent Enstitüleri, açıklamasında 1 yıldır İstanbul ve İzmir’de faaliyet gösterdiklerini vurguladı ve “Kent Enstitüleri’ni kuran ve emek verenler olarak tam da bu projenin sahiplerine karşı buradayız, bir aradayız” ifadelerini kullandı.

İşte, Kent Enstitüleri’nin yaptığı açıklamanın tamamı şöyle;

AKP İzmir adayı Zeybekci’ye kötü haber: Kent Enstitüleri 1 Yıldır Burada!

AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin “10 Numara İzmir” adı altında sunduğu projelerine dair 8 Şubat 2019 Cuma günü yaptığı açıklamada yer alan ve pek de “orijinal” olmayan detaylar üzerine bu açıklamayı sizlerle paylaşmak durumundayız.

Aday olduğu partinin ekolojik tarihini “unutarak” bir yandan kente dair çalışmalar yaparken bir yandan da gençlere istihdam sözü veren projesi “Kent Enstitüleri”ni açacağını duyuran Nihat Zeybekci’ye bu haberi vermek zorundayız ki;

Kent Enstitüleri bundan tam bir yıl önce, kentlerin gerçek sahipleri tarafından kuruldu!

AKP ve Adayı Zeybekci; yaşam alanlarımızı ranta açan, soylulaştıran ve çevremizi mega projelerle yok eden kendileri değilmiş gibi kente dair söz söyleme hakkını da kendilerinde görüyorlar. Hatta bize, AKP döneminde niteliksizleşen bilime, geleceksizliğe, güvenliksizliğe ve işsizliğe mahkum edilmemişiz gibi iş vaadinde bulunuyorlar. Gezi’den Cerattepe’ye, Yırca’dan Samistal’a, Kızılcaköy’e, Karaağız’a kadar yerel halkı düşünmeden yerinden eden, mekanların toplumsal hafızalardaki yerini, kültürünü hadsizce hiçe sayan ve yine kentlerimizi, köylerimizi, mahallelerimizi rant uğruna yok eden kendileri değilmişcesine çevreye ve insana dair güzellemeler yapmaktan çekinmiyorlar.

Bizler, Kent Enstitüleri’ni kuran ve emek verenler olarak tam da bu projenin sahiplerine karşı buradayız, bir aradayız. Çevre politikalarıyla kentlerimizi, köylerimizi, mahallelerimizi betonlarla istila edenlere karşı birleştik ve dayanışmanın özne olduğu Köy Enstitüleri tarihinden ilham alarak daha en başta kendimize “kentin özneleri olarak yaşamın tüm alanlarına dair nasıl söz söyleyebilir, üretebilir ve bu emeği kolektifleştirebiliriz?” diye sorduk. Sanatın ve bilimin tekelleşmesine karşı çıkıp yaşam alanlarımızın, içerisindeki tüm canlılarla beraber sermayeye sunulmasına itiraz ettik.

Kentlerin orta yerinde mecbur bırakıldığımız umutsuzluğu yıkmak amacı ve kolektif biçimde “var olmanın” inancıyla bir yıldır çabalıyoruz. İstanbul’da ve İzmir’de halihazırda var olan Kent Enstitüleri’ni; yeni bir fikirmiş gibi allayıp pullayarak istihdam fabrikası biçimiyle halka sunmak, ancak çevreyi 16 yıldır yağmalayanlara yakışırdı. Bugün biz Kocaeli, Edirne, Ankara ve Bursa’da da kentlerin asıl sahiplerinin alanlarını yaratmaya çalışırken bulunduğumuz her yerde, tam da bu talancı anlayışın karşısında konum alarak üretmeye devam edeceğiz!

Kentleri renklerimizle kuşatmak ve Zeybekci gibi talanın temsilcilerinden kurtarmak için 17 Şubat Pazar günü gerçekleştirileceğimiz “Kent Enstitüleri 1. Yıl Toplantısı”nda buluşalım.

Bir kez daha söylüyoruz; kentleri yağmacılardan kurtaracak olan yine kentin gerçek sahipleridir!