Ali İsmail hep 19 yaşında

Ali İsmail Korkmaz Gezi Direnişi sırasında  4 yıl önce bugün Eskişehir’de bir sokakta polis ve esnaflar tarafından gördüğü işkence yüzünden hayatını kaybetti

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de 2 Haziran’da girdiği sokakta polis ve esnaflar tarafından işkenceye maruz kalan, 10 Temmuz’da ise aldığı darbelerden dolayı yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 4’üncü yıl dönümünde ailesi ve sevenleri tarafından törenlerle anıldı. Ali İsmail’in “Düşlerini yaşatmak” için kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da mezarı başında tören ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Cumhuriyet Gazetesi’ne konuşan Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, adalet arayışlarının bitmediğini belirterek, “Ali’siz 4 sene. Alim ile birlikte çok şey aldılar benden. Onsuz ayakta duran bir hayaletim sadece. Alimin adını yaşatabilmek için, diğer çocuklarım için yaşıyorum. Eminim Ali herkesin aklında, eminim unutulmayacak” dedi.

Unutulmasın diye

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2013’te Eskişehir’de girdiği bir sokakta aralarında sivil polisin de bulunduğu kişiler tarafından dövüldü, 38 günün sonunda sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti. Kamuoyu ve ailesinin baskıları ile soruşturma derinleştirildi, silinmiş güvenlik kameraları görüntüleri de ortaya çıkarıldı. Korkmaz’ı dövdükleri belirlenen İsmail Koyuncu ve akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, Ebubekir Harlar ile polis Mevlüt Saldoğan tutuklandı. Olay yerinde bulunan polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında kasten öldürme suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi polis memurları Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay, Yalçın Akbulut’a 10 yıl, fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever’e 6’şar yıl 8’er ay, Ebubekir Harlar’a 3 yıl 4 ay hapis cezası verirken polis memurları, Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise beraat etti. İtiraz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay, Ebubekir Harlar’a verilen hapis cezasını az bulurken beraat eden polis memuru Hüseyin Engin’in ise cezalandırılmasını istedi. Diğer sanıklar yönünden ise karar onandı. Yeniden yapılan yargılamada Engin’e 7 ay 15 gün, Harlar’a ise 6 yıl 8 ay hapis cezası verildi.