Ankara’da Suruç anmasına polis saldırısı

Kobani’deki çocuklarla dayanışmak amacıyla Suruç’ta bulunan 33 kişinin yaşamanın yitirdiği katliamın 2. yılında bir çok yerde olduğu gibi Ankara’da da anma etkinliği düzenlendi.Polis Suruç anmasına sert bir şekilde saldırdı, ters kelepçe ile gözaltı yapıldı.Gerekçe olarak anmada hala açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın isimlerinin geçmesini gösterdi.

Ne olmuştu?

İstanbul’dan Urfa’nın Suruç ilçesine Kobani’ye yardım kampanyası amacıyla gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi yaklaşık 300 kişi, Suriye’ye geçmeden önce Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde 20 Temmuz 2015’te basın açıklaması yapmak istemişti.

IŞİD’li bir saldırgan kalabalığın içine girerek üzerindeki bombayı infilak ettirmişti. Saldırıda 33 kişi yaşamını yitirmişti.

Patlama mahalinden toplanan delil ve vücut parçalarının Ankara’da incelenmesinin ardından saldırganın Abdurrahman Alagöz olduğu kesinleşmiş, Alagöz’ün, El Kaide soruşturması kapsamında ifadesinin alındıktan sonra serbest bırakıldığı ve hakkında takipsizlik kararı verildiği ortaya çıkmıştı.

Alagöz hakkındaki ‘terör nitelikli aranan şahıs’ kaydının da saldırıdan bir ay kadar önce, 16 Haziran’da Suruç Emniyet Müdürlüğü’ne ulaştığı ortaya çıkmıştı.