Askerleri zehirleyen yemek şirketi ‘demokrasi nöbetlerinde’ yemek dağıtmış!

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda dün akşam yemeğinden sonra 3 bin askerin, kusma ve bulantı şikayetine ilişikin başlatılan soruşturma kapsamında, kışlaya yemek sağlayan şirkete operasyon yaptı. Operasyonda aralarında yönetici ile bugün yemek yapan aşçıların da bulunduğu 19 şirket çalışanı gözaltına alındı.
GÜNDEMDEKİ ŞİRKET: ROTA YEMEK

Peşisıra gelen askeri birliklerdeki zehirlenme vakalarının ardından, birliklere yemek sağlayan şirket kamuoyunun gündemine oturdu: Rota Yemek.

Ankara merkezli Rota Yemek’in iki ortağı bulunuyor. Bunlar Veysi Avşar ile Ali Osman Avşar. Diyarbakırlı olduğu bilinen ailenin şirketi olan Rota Yemek, Milli Savunma Bakanlığı’nın açtığı ihaleleri alarak 12 büyük askeri birliğe yemek sağlıyor.

Rota Yemek’in sahiplerinden Veysi Avşar’ın adı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra basına yansımıştı. Avşar, darbe girişiminden sonra başlatılan “demokrasi nöbeti”nde sokaklarda bekleyen vatandaşlar için 4 bin 500 kişilik yemek hazırlamış ve şu açıklamayı yapmıştı:

“Halkımızın özgür iradesine, geleceğine birlik ve beraberliğimizi pekiştiren demokrasi nöbetlerine destek amacı ile her platformda demokrasiyi savunan darbelere karşı dik duran Rota Yemekçilik Tic. A.Ş Yönetim Kurulu olarak, demokrasi gönüllülerine destek amacı ile demokrasi nöbetine katılan tüm halkımıza yemek ve içecek ikramında bulunduk. İkramlarımızla hem halkımıza hem de demokrasi ve geleceğimize katkı sunmaya çalıştık.”

ROTA YEMEĞİN DİĞER DEVLET KURULUŞLARINDAN ALDIĞI İHALELER:

ŞİŞLİ ETFAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

İSTANBUL 
ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN VE DOĞUM HASTALIKLARI HASTANESİ

ANKARA

 

ANKARA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

ANKARA

 

ELMADAĞ DEVLET HASTANESİ

ANKARA

 

ULUCANLAR GÖZ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

ANKARA

 

75.YIL AĞIZ VE DİŞ HASTANESİ

ANKARA

 

MAMAK AĞIZ VE DİŞ HASTANESİ

ANKARA