Bakan Varank İTÜ Güneş Arabası Ekibi’ni kabul etti

Gazete Hayır yorumu: Üniversitelerdeki bu tür deneysel çalışmalar, eğitimin olağan parçasıdır. Buralardan elde edilen sonuçlar genellikle günlük hayatta kullanılmaz. Çünkü üretimi gerçek hayatta yönlendiren etkenler bilim ve toplumsal gereksinimler değil, kapitalist tekellerin kâr hesaplarıdır. Dolayısıyla teknoloji araştırmaları da üniversite gibi kamuya açık alanlarda değil, tekellerin gizli laboratuarlarında yapılır. Bugün hala çevreye zararlı ve pahalı teknolojiler kullanmamızın nedeni de yine bu tekeller ve onların hizmetindeki yönetici elitlerdir. Kâr ettikleri sürece, hiçbir eski teknolojiyi atmazlar. Bu yüzden yeniliklerin bilgisini gizli tutar ve uygun gördükleri bir zamanda kullanıma sokarlar. Haberde sözü edilen, sıradan bir üniversite çalışmasıdır. Bakanlık, yönetimleri altında büyük atılımlar yapıldığı izlenimi yaratmak için böyle bir haber yaptırtmış. Türkiye’de Ar-Ge çalışmalarına harcanan miktar, milli gelirin yüzde 1’i bile değildir. Bu oran, teknolojiye öncülük eden ülkelerde yüzde 3-4 arasıdır. Üstelik Türkiye’de bu tür harcamaların çoğu yönetici maaşı, seyahat ve makam masrafına gider. Bu tür haberler yalnızca, çoktandır bilimsel düşünülebilen yerler olmaktan çıkartılmış üniversitelerde iktidarın işlediği ayıpların üstü örtme amaçlıdır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi’ni (İTÜ GAE) Bakanlık’ta kabul etti. Varank, öğrencilerle görüşmesinin ardından güneş enerjili aracı inceledi.

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği gibi branşlardan öğrencilerin bir araya gelerek ürettiği yeni nesil güneş enerjili araç “B.O.W. İSTKA” hakkında bilgi alan Varank, görüşme sonrasında aracı inceledi.

Bakan Varank, gelecek yıl Avustralya’da düzenlenecek World Solar Challenge’de derece almak isteyen ekiple ilgili “İnşallah destek olmaya çalışacağız. Sizi orada görmeyi, ülkemizi temsil etmenizi isteriz. Tasarım ve uygulamada da katkı sağlamak isteriz. Aracı beğendim ama gençleri daha çok beğendim. Bize böyle gençler lazım. Küçükten büyüğe teknolojiyi sevdirerek bir atılım yapmamız gerekiyor. Gençlerimiz başarılı olursa hep beraber mutlu oluruz. Bilim ve teknolojiyi gençlerimizin öncelikli gündemi yapmak ve gençlerin Ar-Ge çalışmalarını desteklemek için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz.” dedi.

“B.O.W. İSTKA 14 senelik çalışmanın ürünü”

İTÜ GAE Strateji Grup Sorumlusu Ömer Nezih Atalay da 14 senelik çalışmanın ürünü olan ve test sürüşü için 16 Temmuz’da İstanbul’dan yola çıkan aracın Tekirdağ, Çanakkale, Bursa ve Eskişehir’den sonra 5 günlük turun son durağı Ankara’ya ulaştığını söyledi.

Ekibin bugüne kadar 120’nin üzerinde mezun verdiğini dile getiren Atalay, güneş enerji sistemleri ve elektrikli araç teknolojileri üzerine çeşitli alanlarda AR-GE çalışmaları yapmak ve bu doğrultuda araçlar tasarlayarak, uluslararası standartlarda yerli, kaliteli ve rekabetçi ürünlerin gelişimine katkıda bulunmak istediklerini bildirdi.

Atalay, İTÜ GAE’nin 2004 yılından bu yana 9 araç tasarladığına dikkati çekerek, alternatif enerjiyle çalışan geleceğin araçlarını üretmek, teorik bilgileri pratiğe dönüştürmek, uluslararası standartlara uygun yeni ürünler ortaya koymak amacıyla yola çıktıklarını vurguladı.