Cam işçileri: Yasalar patronların çıkarlarına

Eskişehir’de ve Bursa Yenişehir de kurulu fabrikalarda sabah vardiyası öncesi bir araya gelen işçiler işe 1 saat geç başladı.

Bursa  Yenişehir’de bulunan Trakya Cam ve Anadolu Cam’da vardiyası biten cam işçileri de dün 1 saat üretimi durdurdu. Cam işçileri eylemlerinin her geçen gün daha da artacağına dikkat çekti.Sürecin başladığını ifade eden bir cam işçisi, “Patron, her defasında grev olmasın grev olduğunda müşteriler kaçıyor o aşamaya gelmeden bitirelim diyordu. Ama masaya oturduğumuzda her şey değişti. Biz bölüm değişikliği işçiye sorulmadan yapılmamasını istedik, ücretlerin iyileştirilmesini istedik ama patron ne istiyor daha az zam, var olan izinleri azaltmak, çalışırken sağlığını kaybeden işçileri çıkarmak istiyor. Bunlar birkaçı ama biz bunları kabul etmiyoruz ve greve gideceğiz dedik fakat daha greve gitmeden milli güvenliği tehdit ediliyor denilerek Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı imzasıyla yasaklandı grevimiz” dedi.

Yasaların işçinin aleyhine olduğunu söyleyen işçiler, “Yasağa tepki olarak ilk etapta vardiyası biten arkadaşlar bir sonraki vardiyaya kadar fabrikayı terk etmeyecek dedik ve onu başlattık. İlk uyarı eylemimiz. Sonrasında fabrikalarda üretimi kademeli olarak üretimi durdurmak. Bizim amacımız fabrikaya zarar vermek değil bunu herkes bilsin. Bizler sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz. 3 yıllık olan sözleşmenin tekrar 2 yıllık olmasını istiyoruz” dedi.

İşçiler metal işçilerinin de yasaklanan grevlerine değinerek, “Bizler kararlıyız ve bu grev yasaklarına hep birlikte ses çıkarmalıyız. Dün metal işçilerinin grevi yasaklandı, bugün bizim eğer güçlü bir şekilde ses çıkarmazsak yarın MESS’e bağlı metal fabrikalarında olası bir grevin yasaklanması söz konusu.”dedi.