Çavuşoğlu’ndan Kıbrıs açıklaması:Saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sonuçsuz kalan Kıbrıs müzakerelerini ilişkin yaptığı açıklamada “Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı

İsviçre’nin Crans Montana kasabasındaki Kıbrıs müzakerelerinden bir sonuç alınamaması üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sonuçsuz kalan Kıbrıs müzakerelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi 44. Toplantısı’na katılmak üzere Fildişi Sahili’nde bulunan Bakan Çavuşoğlu, resmi ziyaret için Liberya’ya hareket etmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı..“Rum tarafının tüm arzusu Ada’da sıfır asker olacak, Türkiye’nin garantisi sona erecek ve Türkiye’nin müdahale hakkı hiç olmayacak” diyen Çavuşoğlu, “Böyle saçma bir teklifi kabul etmemiz mümkün değil. Bunları kabul etmeyince de çözümsüzlüğün sebebi Türkiye diyorlar. Bunlar son derece yanlış sığ ve iç politikaya yönelik bir açıklama” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs sorununun hiçbir şekilde “Türkiye ile Avrupa Birliği arasında pazarlık malzemesi haline gelemeyeceğini” ifade eden Çavuşoğlu, “Bizim burada kompleksimiz, kimseden bir korkumuz yok. Biz doğru olanı söylüyoruz, doğru olanı yapıyoruz, kimseye yaranmak için adım atmayız. Avrupa Birliği üyeliğini biz pazarlık konusu bile yapmadık görüşmelerde, çünkü ikisi farklı bir şey” dedi.