CHP Berberoğlu için sokağa çıkıyor!

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan “MİT TIR’ları Suriye’ye silah taşıdı” haberinden dolayı açılan davanın 8. duruşmasında CHP Milletvekili Enis Berberoğlu 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Tutuklama kararının ardından yapılan olağanüstü toplantı sonrasında da bir basın toplantısı düzenleyen CHP lideri, kararı kabul etmediklerini belirterek ‘adalet’ vurgusunda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşması şu şekilde:

Asıl suçluların yargılanmadığı masum insanların yargılanıp hapsedildiği bir süreci yaşıyoruz. Sayın Enis Berberoğlu hepimizin bildiği hepimizin tanıdığı yıllarını medya ve medya özgürlüğü için harcayan birisi şimdi hiçbir delil olmadan 25 yıla mahkum ediliyor. Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaklar. 20 Temmuz darbesini yapanlar adaleti yok ettiler, demokrasiyi yok ettiler.

“Biz bu ülkede adalet, düşünce özgürlüğü istiyoruz” diyen CHP lideri “Yarın saat 11:00’de Güvenpark’ta olacağım ve elimde sadece ‘adalet’ yazan bir afiş olacak. Yarın Güvenpark’ta olacağım ve yürüyüşümüzü başlatacağız. Bu ülkeye adalet gelinceye kadar” 

CHP liderinin sözünü ettiği yürüyüşün istikametinin Ankara’dan İstanbul’a olacağı bildirildi.

CHP İstanbul Maçka Parkına Çağrı Yaptı

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, yarından itibaren Maçka Parkı’nda nöbet tutmaya başlayacaklarını duyurdu. Canpolat açıklamasında, “Yarından itibaren bütün örgütümüzü İstanbul Maçka Parkı’nda nöbete davet ediyoruz. Enis Berberoğlu serbest bırakılana kadar bu nöbetimiz, bu mücadelemiz Maçka Parkı’nda devam edecek.” ifadelerini kullandı. 

CHP İstanbul örgütünün ayıca Maltepe Cezaevi önünde de bu akşamdan itibaren nöbet tutmaya başlayacağı duyuruldu.  

81 İlde Demokrasi Nöbeti

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP’nin yol haritası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mahkemenin tutuklama kararını eleştiren Gürsel Tekin ” Millet iradesiyle seçilmiş milletvekilleri ancak millet iradesiyle gidebilir.

Gürsel Tekin şöyle konuştu:

“Millet iradesiyle seçilmiş milletvekilleri ancak millet iradesiyle gidebilir. Ortalama okuryazar olan herhangi bir insan okuduğunda tutuklama çıkmayacağını bilir. Bu bir siyasi karardır. Biz bu siyasi karara itiraz ediyoruz. Sayın Genel Başkanımızın bu güne kadar olağanüstü bir hoşgörüsü vardı. Sayın Genel Başkanımız yarın Güvenpark’ta sonra büyük ihtimal İstanbul’a yürüyüş gerçekleştirecek. 81 ilde eylemlerimiz ve demokrasi nöbetlerimiz sürecek. Yarın Maçka’da demokrasi nöbetimiz başlayacak.”