CHP Milletvekiline 25 yıl hapis: CHP Olağanüstü toplanıyor

“MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” davasında CHP milletvekili Enis Berberoğlu 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Berberoğlu’nun tutuklanmasına karar verdi. Kararın ardından Enis Berberoğlu’nu arayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’yi olağanüstü toplantıya çağırdı.

Berberoğlu’na verilen ceza ise şöyle:

Siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçu.

Dosya içerisindeki HTS kayıtları, baz bilgileri, Can Dündar’ın açık kaynaklardan ve kitabında geçen beyanları dolayısıyla işlediği sabit olduğu anlaşılan suç dolayısıyla hükmolunan cezanın haddi itibariyle kaçacağı ve sakalanacağı hususunda somut emarelerin bulunması ayrıca CMK’nın 100. maddesinde ön görülen şartların gerçekleşmiş olması dolayısıyla tutuklanmasına.

Kararın ardından konuşan Berberoğlu şunları söyledi:

Ben siyasete girerken şunun farkındaydım. Bu ülkede başbakanlar darbeyle devrildi. Bu ülkede siyasetçiler suikasta kurban gitti. Dolayısıyla bu risk benim iş tanımımda var. Ben hala neye üzülüyorum biliyor musunuz? Haber yüzünden müebbet verilmeye bu ülkede hukuk adı veriliyor.

CHP OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Kararın ardından Enis Berberoğlu’nu arayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’yi olağanüstü toplantıya çağırdı.