CHP’li vekiller Nuriye ve Semih’e destek olmak için açlık grevine başladı

KHK ile ihraç edilen ve açlık grevinin 63.gününü geride bırakan Nuriye ve Semih Özakça’ya destek vermek isteyen CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker, Bursa milletvekili Orhan Sarıbal, Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm ve Antalya milletvekili Niyazi Nefi Kara 24 saatlik açlık grevine başladı.

Gazete Hayır’a konuşan CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker, ”Genel Başkanımız Başbakana Nuriye ve Semih ile ilgili gelişmeleri iletti ancak cevap verilmedi akşam saatlerine kadar. İki genç insanın hayatlarını kaybetmemeleri adına çözüm bulunmasını, hükümetin bu işe eğilmesini istiyoruz” dedi.

Şeker’in açıklamaları şu şekilde:

‘Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu Nuriye ve Semih’in durumunu Başbakana iletti ama cevap yok’

Nuriye ve Semih arkadaşlarımızın 63 gündür süren açlık grevine karşı hükümetten sorunun çözümüne dair herhangi bir yanıt yok. Bunun üzerine Bursa milletvekilimiz Orhan Sarıbal ile bilikte arkadaşlarımızın seslerini duyurmaya katkı vermek adına 24 saat yemeden içmeden destek verelim dedik. Gündüz 15.00’ten itibaren destek açlık grevine başladık.

İhraç edilen insanların kimi görevden alındıktan sonra intihar ediyor, anında ölüyor; kimi de bedenini ölüme yatırarak aylardır seslerini duyurmaya çalışıyor. Saat 21.00’den itibaren CHP Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm ve CHP Antalya milletvekili Niyazi Nefi Kara da destek açlık grevine katıldılar. Yarın çok geç olabilir; hiçbir şekilde cevap verilmemesi kabul edilebilir değildir. Meclisin bu kadar yakınında seslerini duyurmak isteyen insanlar duyulmuyorsa buna bir katkı vermek gerekir diye düşünüyorum.

Genel Başkanımız Başbakana Nuriye ve Semih ile ilgili gelişmeleri iletti ancak cevap verilmedi akşam saatlerine kadar. İki genç insanın hayatlarını kaybetmemeleri adına çözüm bulunmasını, hükümetin bu işe eğilmesini istiyoruz. Biliyorsunuz KHK’lar ile ilgili komisyon kurulacaktı, kurulmadı. FETÖ ile hiçbir alakası olmadığı halde muhalifleri sırf barış dediği için bir cadı avı ile açlığa ve ölüme mahkum etmek istiyorlar. Hükümet işi çok geç olmadan çözmelidir.