Çocuk istismarının araştırılması önerisi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi

HDP’nin hazırladığı çocuk istismarının araştırılması önergesi AKP’li vekillerin oy çokluğuyla reddedildi.

Çocuklara yönelik cinsel istismarın ve şiddetin önlenmesi amacıyla HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan bir araştırma önergesi hazırladı. İlk olarak 23 Mayıs’ta Meclis’e sunulan önerge AKP’li vekillerin salonu boşaltması nedeniyle görüşülmedi.

Özgökçe, bugün (24 Mayıs) bir kez daha önergesini Meclis’e sundu an cak bu defa da AKP’li vekillerin ret oyu kullanması nedeniyle önerge oy çokluğu ile reddedildi.

HDP’den yapılan yazılı açıklamada, Özgökçe tarafından hazırlanan önergenin, “istismara uğrayan çocukların fiziksel, ruhsal, sosyal iyileşmelerinin sağlanması yani tam iyilik haline ulaşmaları ve Türkiye’nin uluslararası çocuk hakları sözleşmelerinden doğan yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için gerekli yasal ve idari tedbirlerin alınması, bu vakaların toplumsal nedenlerinin ortaya çıkarılması amacıyla” hazırlandığı belirtildi.

Açıklamada, son dönemde çocuğa yönelik cinsel şiddet vakalarına ilişkin basında yer alan haberler, çocuk istismarıyla mücadele konusunda referans belge niteliği taşıyan ve anayasaya uyma yükümlülüğü bulunan bu sözleşmelere rağmen Türkiye’de çocuk koruma mekanizmasının yetersizliğine işaret edildi.