Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Derneği başkanı, tacizci babaya beraat

Çocukları cinsel istismardan korumak için açılan bir derneğin başkanı olan Erhan N., kendi oğlunu taciz ve istismar ettiği gerekçesi ile yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.

14 Şubat’ta eşi tarafından şikayet edildi ve Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla 26 Şubat günü tutuklandı. Oğlunun ifadesini göz önünde bulunduran mahkeme 27 Şubat’ta hazırladığı iddianemede  “Mağdurun aşamalardaki istikrarlı, samimi, ısrarlı ve herhangi bir tereddütte mahal bırakmayan beyanları, mağdurun şüpheliye iftira atması için ortada geçerli bir sebep bulunmayışı nazara alındığında, şüphelinin kişisel ilişki tesisi sırasında oğlu olan mağdura evinde müstehcen içerikli görüntülerin yer aldığı videoyu izletmek, ardından müstehcenlik ve çocuğun cinsel istismarı suçlarını oluşturulduğu kanaatine varılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Davanın dün görülen ilk duruşmasında Erhan N., hakkındaki suçlamaları reddetti. Sanıktan şikâyetçi olduğunu belirten Kübra C.’ye eski eşinin tutuklamaya sevk edildiği tarihte, şikâyetinin geri çektiğine ilişkin dilekçe verdiğinin hatırlatılması üzerine“Erhan Bey’in avukatı dilekçeyi bana getirdi ve imzalattı. Sanık geçmişte beni yaralamıştı, ölümle tehdit etmişti, bu nedenle can güvenliğim için dilekçeyi imzaladım” dedi.

Fakat burjuva hukuku ve eril iktidar bir kez daha şaşırtıcı olmayan bir karar alarak tacizci Erhan N.’nin her iki suçtan da beraatine karar verdi. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, anne ve babanın arasındaki ihtilafa da dikkat çekerek, aralarında çok sayıda dava bulunduğu, bu nedenle yönlendirmenin olabileceği, sanık baba ve mağdur çocuk arasındaki fiziksel temasın cinsel istismar kastı ile yapıldığına ilişkin bir delile ulaşamadığı gerekçesini öne sürerek beraatini istedi.

Tacizi Erhan N.’nin cinsel istismar kastı ile fiziksel temas kurduğuna dair delile ulaşılamadığı iddia edilmesine karşın olayın başında, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 27 Şubat tarihli iddianamede “Mağdurun aşamalardaki istikrarlı, samimi, ısrarlı ve herhangi bir tereddütte mahal bırakmayan beyanları, mağdurun şüpheliye iftira atması için ortada geçerli bir sebep bulunmayışı nazara alındığında, şüphelinin kişisel ilişki tesisi sırasında oğlu olan mağdura evinde müstehcen içerikli görüntülerin yer aldığı videoyu izletmek, ardından müstehcenlik ve çocuğun cinsel istismarı suçlarını oluşturulduğu kanaatine varılmıştır.” ifadeleri yer alıyordu. O zamandan bu güne çocuğun ifadelerinde herhangi bir değişiklik bulunmamasına ve Kübra C.’nin, Erhan C.’nin beraatine neden olan dilekçeyi yazma nedeninin açıkça tehdit edilmiş olmasını belirtmiş olmasına karşın bir kez daha tacizci korundu, bir kez daha çocuk istismarına, tacize ve pedofiliye göz yumuldu.