Cumhurbaşkanlığı’nın hülyası; mezunlar altı ayda iş bulabiliyor

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, gençlerin üniversite tercihleri öncesinde “Üni-Veri” adlı sistemle rehber hazırladı. Bu veri tabanına göre mezunların ilk altı ayda iş bulabildikleri iddia edildi. 

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, gençlerin üniversite tercihleri öncesinde “Üni-Veri” adlı sistemle rehber hazırladı. Üni-Veri sistemi, Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Yükseköğretim Kurumu’ndan alınan mezun bilgileri ile SGK’den alınan istihdam verilerinin birleştirilerek analiz edilmesiyle hazırlandı ve 2014-2018 dönemini kapsadı. Saray’ın verilerine göre, kamuda iş imkânında tıp, sağlık hizmetleri ve diş hekimliği bölümleri ilk sırada yer aldı. Kamuda son sırada yer alan pilotaj bölümü ise özel sektördeki en önemli iş olanağı sayıldı. Saray’ın verilerine göre mezun olmalarının ardından ortalama ilk 6 ayda iş buldukları iddia edilen üniversite mezunlarının en düşük ücreti 2 bin 435 TL olarak açıklandı.

16 Temmuz’da açıklanan TÜİK verilerine göre genç nüfusta işsizlik oranı 23,2 olurken istihdam oranı yüzde 46 oldu. Bu rakamlar hazırlanan veri tabanının gerçeklikten uzak bir analiz ile hazırlandığını ortaya koyarken iş bulamadığı için kendini yakan, intihar eden insanların varlığını da hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı, bir öğretmenin 11 ay 22 günde iş bulduğunu iddia etti. Öğretmenlerin atanamadı gerçeği görmezden gelinirken MEB’in verilerine göre 376 bin 709, Eğitim-Sen’in verilerine göre ise formasyon alanlarla birlikte, 460 bin işsiz öğretmen atama beklediği geçtiğimiz günlerde açılandı.

Kamuda iş bulamasalar da işe hızlı giren bölümlerin ilk üçünde tekstil mühendisliği, iç mimarlık ve mimarlık bölümleri yer aldı. İstihdam sıralamasında eczacılık, fizyoterapi, odyoloji, tekstik mühendisliği, hemşirelik ve inşaat mühendisliği iş bulma imkanı yüksek, gözde bölümler arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı verilerinde mezunların ilk işe başlama ortalama ücretlerinde de ilk sırada 5 bin 890 TL ile tıp mezunları yer aldı. Listede, üniversite mezunlarında en düşük başlangıç maaşının 2 bin 435 olduğu iddia edildi. Listedeki 70 bölümden 52 sinin 3 bin TL’nin altında işe başladığı dikkat çekerken, 4 bin TL’nin üzerinde sadece 4 bölüm yer aldı.

557 bin üniversite mezunu işsiz 

Cumhurbaşkanlığının verilerinin tersine işsizlik büyük bir sorun olarak durmaya devam ediyor. İşsizler arasında 557 bin üniversite mezunu bulunuyor. İmalat ve işletme mezunlarının yüzde 16,8’i, sanat mezunlarının yüzde 9’u, yaşam bilimleri mezunlarının yüzde 14,5’i işsizlik sorunu yaşıyor. Sosyal ve kişisel hizmetler, bilgisayar, gazetecilik ve enformasyon, mimarlık ve inşaat mezunlarının işsizlik oranı üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının üzerinde bulunuyor. Üniversiteli işsizlerin 203 binini iş ve yönetim mezunları, 59 binini öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri, 46 binlik kısmını mühendislik işleri mezunları oluşturuyor.