Darıca Emekçi Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Kubilay Çelik’e ‘birçok örgüte üyelik’ gerekçeli tutuklama

Darıca Emekçi Kültür Derneği (DEKD)’nin Başkan Yardımcısı Kubilay Çelik ve Kurucu Üyesi Enver Arğ ‘sosyal medya paylaşımları’ sebebiyle gözaltına alındı. Dün görülen davada Enver Arğ, adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken Kubilay Çelik, tutuklandı.

9 Mart gecesi Darıca Emekçi Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Kubilay Çelik ve Kurucu Üyesi Enver Arğ, diğer 3 kişiyle beraber sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımları öne sürülerek Kocaeli’de gözaltına alındı. 14 Mart’ta tutuklama talebiyle sevkedildikleri mahkemede yargılanan Enver Arğ, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kubilay Çelik ise ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla tutuklandı. Çelik ile beraber diğer 3 kişi de tutuklandı.

Av. Tamer Doğan’ın belirttiğine göre, Çelik’in 2012 yılından bu yana yaptığı tüm sosyal medya paylaşımları sonucunda hazırlanan dosyada birçok örgüt ismi kullanıldı ve Çelik’e ismi geçen tüm örgütlere üyelikten suçlamada bulunuldu. Özellikle 2012, 2013, 2014 ve 2015 sürecinde Türkiye’de yaşanan siyasi konjonktüre bağlı olarak yapılan paylaşımlar delil sayıldı.