Direnen metal işçileri patrona sendikayı kabul ettirdi

Diam Stant işçileri Birleşik Metal-İş Sendikası’nı iş yerine getirmek için ortaya koydu direniş ile patrona geri adım attırdı. Birleşik Metal-İş ve Diam Stant patronu 22 Mayıs Pazartesi günü bir görüşme yapacak.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenmek için Diam Stant işçilerinin direnişi patrona geri adım attırdı. 15 işçinin işten atılmasıyla başlayan direniş üzerine patron, sendikal örgütlülüğü kabul etmek zorunda kaldı. Atılan işçilerin durumunun pazartesi günü yapılacak toplantıda netleşeceği belirtilirken, işçiler atılan arkadaşlarının geri alınmasını istiyor.

210 işçinin çalıştığı Fransız sermayeli Diam Stant işçileri Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olmuş, patron da gözdağı amacıyla 15 işçiyi işten atmıştı. İşçiler de bunun üzerine 16 Mayıs’ta üretimi durdurarak direnişe geçmişti.

Fabrika önünde bekleyiş patronun sendikayı kabul etmesi üzerine önceki gün sona erdi. Evrensel’in haberine göre; işten atılan bir işçi “İşten atılanların durumu pazartesi günü belli olacak. Şu anda talebimiz atılan işçilerin geri alınması. İçeride çalışan işçi arkadaşlarımız da bunu istiyor. Fabrikada üretim başladı. Yetki bekleniyor” dedi.

Birleşik Metal-İş ve Diam Stant patronu 22 Mayıs Pazartesi günü bir görüşme yapacak.