Direnişin 222. Tutukluluğun 26. Açlık grevinin 102. günü

Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, işe dönme talebiyle 222 gündür direniyor, 102 gündür de açlık grevindeler. 26 gündür ise tutuklular.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın işe geri dönme talebiyle başlattıkları açlık grevi eylemi bugün 102’nci gününde.

23 Mayıs’tan bu yana Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan eğitimcilerin sağlık durumu kötüye gidiyor.

Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumu

Öyle ki açlık grevine başladığında 58 kilo olan Gülmen’in en son 46 kiloya düştüğü açıklanmıştı.

Eğitimcilerin avukatı Engin Gökoğlu ise BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada “Her geçen gün ömürlerinden yiyorlar diyebiliriz” demişti.

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Dr. Vedat Bulut ise edindikleri bilgiler ışığında şunları aktarmıştı:

Özellikle Nuriye’nin durumu daha ağır. Şu anda kalp yetmezlik bulguları var, yataktan kalkamıyor. Semih’in solunum yolu enfeksiyonu vardı, antibiyotik kullanmıyor. Bunların hepsi yaşam süresini kısaltıcı faktörlerdir.

Şu anda nörolojik bulgular başlamış durumda. Kalp yetmezliği başlamış durumda. Çünkü protein harcandığı ve elektrolit dengesi bozulduğu zaman, sodyum-potasyum dengeleri bozulduğu zaman kalp kasları yeterince fonksiyon görmüyor. Onlar bozulmuş durumda.

Bir de enfeksiyona, bulaşıcı hastalıklara yatkınlık var. Diğer büyük tehlike de o. Bir hastane enfeksiyonu ne kadar tehlikeliyse bir hapishane enfeksiyonu da o kadar tehlikelidir. Hapishanede bulunmaları, tutuklu olmaları yaşam süresini kısaltıcı bir etki yapıyor.

Dr. Bulut, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Wernicke-Korsakoff sendromuna girmelerinin de an meselesi olduğunu söylüyor.