Dışarda olan gazetecilere gözdağı: MİT haberine 301’den ceza

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun’a Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın IŞİD’e soğan kamuflajıyla patlayıcı taşınması ile ilgili dava dosyasını haberleştirdiği gerekçesiyle “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan 10 ay hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı Ekim 2015’te IŞİD operasyonu kapsamında silah sağlama, örgüt üyeliği, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi suçlamalarıyla 9 şüphelinin IŞİD’e soğan kamuflajıyla infilaklı fitil taşıdığını belirten bir iddianame düzenlemişti.

Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek davaya dönüşen dosyanın sanıklarından Doğan Güneş mahkemeye sunduğu yazılı dilekçede, birlikte yargılandığı Üsteğmen Ahmet Yasin Güneş’in MİT’e çalıştığını ve emniyet ile de ilişkileri olduğunu ileri sürmüştü. Haber gazetemizde 25 Mayıs 2016’da “Soğandan MİT çıktı” başlığıyla haberleştirilmişti.

Soruşturma ve dava dosyasını haberleştiren Cumhuriyet gazetesi muhabiri Coşkun hakkında Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden sanık savcı Murat İnam tarafından soruşturma başlatılmış, 1 saat içinde de iddianame düzenlemişti.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde habere ilişkin bugün görülen karar duruşmasında Canan Coşkun ve avukatı hazır bulundu. Duruşmayı Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ile Coşkun’a destek için gelen gazeteciler izledi.

Coşkun esasa ilişkin son savunmasında, söz konusu haberde herhangi bir hakaret ve aşağılama kastı olmadığını belirterek beraatini talep etti. Coşkun’un avukatı Abbas Yalçın ise Akçakale’de yakalan tırların ve olaya ilişkin hazırlanan iddianamenin de haber olduğuna değinerek, söz konusu haberin sanık tarafından dava dosyasına sunulan dilekçenin esas alınarak yapıldığını söyledi.

Yalçın, Coşkun’un iddianamesini hazırlayan Savcı Murat İnam’ın FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla 2 kez müebbet ve onlarca yıl hapisle yargılanmasına ve HSYK’ya şikayet edilmesine rağmen hala görevinin başında olduğunu belirterek, “Savcı, 12 satırlık bir iddianame hazırlamış ve sadece başlığa bakarak haberin içeriğine bakmaksızın soğan ve mitin yan yana gelmesini hakaret unsuru saymış. İddianamede haber verme sınırlarının aşıldığına dair tek bir iddiada yok. Bu haber dava dosyasında yer alan dilekçeden yapılmış sıradan bir adli haberdir. Her gazeteci görevi gereği bunu yapmalıdır. Kamunun bilmesinde yarar olan bir husus haberleştirilmiş, müvekkilim de görevini yapmıştır. Beraatini talep ediyorum” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme, meydana gelen neticenin ağırlığı ve kastın yoğunluğu gerekçesiyle yasada belirtilen 6 aylık ceza alt sınırından uzaklaşarak, Coşkun’a önce 1 yıl, ardından da takdiri indirim uygulayarak 10 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.