DİSK Güvenlik-Sen’de ihbarcılık skandalı!

DİSK’e bağlı Güvenlik-Sen Başkanı ve bazı yöneticilerinin kendi üyelerini ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ettikleri suçlamasıyla ihbar ettikleri iddiası sendika içinde tartışmalara yol açtı. Genel Başkan ise iddiaları reddederek sorunun kişisel olduğunu savundu.

Özgürlükçü Demokrasi’den Gülcan Kılagöz’ün haberine göre Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Güvenlik-Sen sendikasında başkanın bazı üyeleri ihbar ettiği iddiası kriz yarattı. İddiaya göre, geçtiğimiz süreçte, Güvenlik-Sen’e bağlı emekçiler yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla Sendika başkanı Serdar Aslan, Genel Mali İşler Daire Başkanı Doğan Özdemir ve Genel Sekreter Hüseyin Ünlü hakkında dava açtı. Yolsuzlukla suçlanan yöneticiler adına davranan Avukat Ahmet Önal ise, buna karşılık olarak işçilerin Facebook paylaşımlarının dökümanını alarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdi. Güvenlik İşçi Meclisleri’nin başkan adayı Garip Karatay ve yönetim listesinde bulunan Volkan Karataş, bir önceki dönem genel sekreter olan Salih Şenol, böylece başkanları tarafından savcılığa ihbar edilirken, Şenol hakkında cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı.

Sorun yolsuzluk mu?

Başta Serdar Aslan olmak üzere sendika yöneticilerini işçilerin parasını harcadıkları için deşifre ettiklerini savunan Garip Karatay, “Bundan kaynaklı farklı bir yola girmiş olabilirler” diye konuştu. Geçtiğimiz yaz aylarında DİSK’e toplu iş sözleşmelerinden gelen bütçelerden sonra sendikaya bütçe gelmeye başladığını kaydeden Salih Şenol ise, harcamalarda şeffaf olmadıkları için işçilerin talebi üzerine dava açtıklarını kaydetti. Mart ayına kadar sendikanın genel sekreteri olduğunu söyleyen Şenol, “Bu arada bu arkadaşlar bana karşı dava olarak açıyorlar. Şimdi Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanıyorum. Serdar Aslan ve Güvenlik-Sen’in yöneticileri bize karşı bir dava açıyorlar. Birkaç gün sonra davayı çekmek istiyorlar, ancak Savcılık el koyuyor. Kamu davasına dönüştürüyor” ifadelerini kullandı. Şenol, “Bunlar bu davayı açarken benim Facebook’ta hükümet karşıtı paylaştığım eleştirilerimi, Cizre’de mesela siviller katledilmişti, ona yönelik yazılarım ve eleştirilerim vardı. Bunlarla ilgili paylaşımlarımı arşivleyip arşivleyip, hepsini savcılığa vermiş” dedi. Şenol, ayrıca Doğan Özdemir’in telefonla da ihbar ettiğini iddia etti.

Yönetim reddediyor

Konuyla ilgili ulaştığımız DİSK Başkanı Kani Beko, “Konuyla ilgili bilgim yok. Sendikanın denetimi, disiplini var. Ellerinde evraklar varsa önce bir disipline versinler. Sonuçta kendi iç bünyesinde önce onlar bunu çözmeye çalışsınlar” dedi. Hakkındaki iddialara ilişkin ulaştığımız Güvenlik-Sen Başkanı Serdar Aslan ise, bir şikayette bulunduğunu ancak bunun Cumhurbaşkanına hakaret ile ilgisi olmadığını iddia etti. Konuyla ilgili en kısa zamanda basın toplantısı yapacağını söyleyen Aslan, “Yapılan şikayet kişiseldir. Kişisel şeyler var tabi, ama farklı sıkıntılar da var ondan dolayı bir durumdur” dedi.