Dr. İlker İnmez: Albayrak’ın paketi işsizliğin artırılması ücretlerin düşürülmesine yarar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘yeni reform paketi’ ismi verilen ekonomik planı açıkladı. Pakette; bankalar, kıdem tazminatı, emeklilik, tarım gibi alanların politikalarında değişiklikler yapıldı. 

Açıklanan yeni reform paketine çeşitli ekonomistler, sendikalar ve partilerden hızla tepki yağdı. İstanbul Gelişim Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü öğretim üyesi Dr. İlker İnmez’le Albayrak’ın açıklamaları üzerine konuştuk.

‘Kıdem tazminatı kaldırılarak şirketler üzerindeki baskı azaltılacak’

İlker İnmez, “Yeni reform paketi öncelikle halkın cebinden yeni bir zorunlu kesintinin yapılacağını müjdeliyor. Zorunlu bireysel emeklilik ile herkese ek bir gider yüklenmiş olacak” diyerek BES’in bir nevi yeni bir vergi sistemi olduğunu belirtiyor.
Konuşmasına devam eden İnmez, “Programda açıklanan kamu borcunu arttıracak önlemlerin finansmanı için BES düşünülmüş. Aynı zamanda detayları belli olmasa da kıdem tazminatının kaldırılarak şirketlerin üzerindeki baskının hafifletilmesi piyasaları geçici şekilde rahatlatacak bir gelişme olarak sunulmuş. Bu aynı zamanda işsizliğin önümüzdeki dönem artacağını ve reel ücretlerin düşeceğini gösteriyor” dedi.

‘Piyasaya güven sağlayamadıklarının resmi itirafı’

“Bankacılık sisteminin düzeltilmesi doğrultusunda planlanan şey, kamu borcunun açıkça arttırılacağı. Sıkı maliye politikası hedefiyle çelişen bu plan yine piyasaları rahatlatmaktan uzak bir hedef. Kamu bankalarının bilançoları kağıt üzerinde düzeltilse bile risk hala yüksek seviyede kalacaktır. Enerji ve gayrimenkul fonunun kurulması ve bu şirketlerin borçlarının hisse takası yoluyla düzeltilmesi yine geçici bir önlem olarak algılanacaktır” diyen İlker İnmez ekledi, “Ulusal kredi derecelendirme kuruluşu kurma planı, ekonomik hegemonyaya sahip olmayan bir ekonomi için uluslararası piyasalarda güven yaratacak bir gelişme değil. Bu yüzden yerli ve zor durumdaki şirketlerin görüntüsünü kurtarmak dışında bir anlam ifade etmeyebilir. Kaldı ki bu görevi yerine getirecek kamu kuruluşları zaten var ama piyasaya güven sağlayamadıklarının resmî itirafı yapılıyor.”

Vergi reformu ve turizm gelirinin arttırılmasını her zaman tekrarlanan vaadler olduğunu ve artık inandırıcılığını yitirdiğini belirten İnmez, ‘tarımda milli birlik projesini’ pakette açıklanan en umut verici şey olarak değerlendirdi. İnmez, “Yüksek gıda enflasyonunu düşürebilecek ve halkın cebini rahatlatacak en ciddi gelişme bu olabilir.” ifadelerini kullandı.