Düzce’deki Tekno Maccaferri’de metal işçileri greve çıktı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile Düzce’de bulunan Tekno Maccaferri arasında Mart ayından bu yana devam eden Toplu İş Sözleşmesi’nde (TİS) anlaşma sağlanamaması üzerine sendika greve çıkma kararı almıştı. 

İş yeri yöneticileri greve engel olmak için SGK kayıtlarında 37 kişiyi arttırmış, 21 Haziran 2017’de grev için yapılan oylamada ‘Hayır’ çıkmıştı.

Sendikanın oylama sonucuna itiraz etmesi üzerine Düzce İş Mahkemesi’nin grev oylamasını iptal ettiği belirten Birleşik Metal-İş Sendikası 31 Temmuz Pazartesi, Düzce’de bulunan fabrika önünde greve başlanacağını yazılı açıklama ile aktarmıştı.

Düzce’deki Tekno Maccaferri’de, metal işçileri grev pankartını astı

Fabrika önünde greve ilişkin açıklamada yapan DİSK / Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu “Bizler toplu sözleşmeden 60 günlük grev kararı alma süreci içerisinde her türlü hareketliliği harekete geçirdik. Ama esas işçilerin dik duruşlarının, bir takım satın alma girişimlerinin reddedileceği, belki evde mali anlamda sıkıntı yaşayacağımız ama onurlu bir sürece girmiş durumdayız. Bu grevin ne kadar süreceğini kimse kestiremez. Bu akşam da bitebilir, bir yıl da sürebilir. Yani greve çıkmak bizim elimizdedir ama dönüşü işverenin elindedir. İşveren bu saatten sonra bu işçiyi ikna etmeden bu fabrikayı çalıştıramaz. 

Hükümet bu grevi yasaklasa da bilin ki huzuru ve barışı bulamazsınız. İçerideki insanların haklarını vermediğiniz sürece onlardan kalite ve disiplin bekleyemezsiniz.” dedi.