Eğitim- Sen Tis-Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit gözaltına alındı: Hepimize yönelik açık bir gözdağı 

Eğitim Sen Tis-Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit bugün sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Eğitim- Sen, sabah saatlerinde Ankara’da ki evinde gözaltına alınan Eğitim Sen Tis-Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit için yaptığı açıklamada bu gözaltının hepimize yönelik bir gözaltı olduğunu ve gözaltının hukuksuz olduğunu derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti. 

Eğitim- Sen’in açıklamasının tam metni;

Türkiye’de yıllardır sürdürülen, özellikle 15 Temmuz sonrasında belirgin bir şekilde artan hukuksuzluklar, baskı, tehdit ve keyfi gözaltılar devam ediyor. Eğitim Sen TİS ve Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit, bugün sabah saatlerinde Ankara’daki evinden gözaltına alındı.

Aylardır işi, ekmeği ve hakları için direnen, iktidarın çok yönlü baskı ve tehditleri karşısında diz çökmeyen emekçilere ve onların mücadele örgütü olan sendikalara yönelik sindirme amaçlı keyfi göz altıların yaşanması şaşırtıcı değildir.

Hükümetin kendisi gibi düşünmeyen, haksızlıklar karşısında sesini yükseltenlere karşı gösterdiği tahammülsüzlük giderek artarken, iktidarın ve onun her türlü yandaş uzantılarının pervasız saldırıları örgülü ve muhalif kimliği ile bilinen kişi ve kurumlara yönelmiştir.

İnsan hakları savunucularının ortada hiçbir somut delil olmamasına rağmen tutuklandığı, hukuksuzluğun genel kural haline getirildiği OHAL koşullarında, Eğitim Sen TİS Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit’in hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmasının hepimize yönelik açık bir gözdağı olduğu açıktır. OHAL hukuksuzluğunun arkasına sığınılarak yapılan bu gözaltı tamamen haklı mücadelemizi yıpratmaya yöneliktir.

Eğitim Sen’i iktidarın belirlediği sınırlar içinde hareket etmeye, iktidarın gölgesinde sendikacılık yapar hale getirmeye çalışanlar büyük bir yanılgı içindedir. Kamuoyu Eğitim Sen’in yürüttüğü onurlu mücadelesini çok iyi bilmektedir.

Eğitim Sen’in haklı mücadelesine gölge düşürmeye yönelik keyfi gözaltılar ve hukuk dışı uygulamalara son verilmeli, TİS-Hukuk sekreterimiz Ebru Yiğit derhal serbest bırakılmalıdır!