Ekosistem Değerlendirme Raporları kopyala yapıştır hazırlanıyor

Karaburun halkı yıllarca mücadele vererek kazandıkları RES davasının bir genelgeyle hızlı bir şekilde iptali ile yeniden dava açtı.

Karaburun’da 50 RES direği olan Lodos Elektrik adlı şirketin 47 RES daha yaparak kurulu gücünü 223 MW’a çıkarmasını öngören Kapasite Artışı Projesine ÇED olumlu kararı verilmişti. Karaburunluların bu karara karşı açtığı davada İzmir 6. İdare Mahkemesi oy birliğiyle 15 Aralık 2016 tarihinde bu ÇED iznini iptal etti.

Mahkeme kararından sonra yeni bir proje hazırlaması gereken şirkete, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destek vererek 2009/7 genelgesiyle mahkeme kararını iptal etti. Böylece Karaburun Yarımadasının, tarım, mera alanlarını, orman arazilerini eşsiz doğasının 104 km²’sini bir RES şirketine tahsis ettiler.

Karaburunlu yurttaşlar ve Karaburun Kent Konseyi adına konu ile ilgili yapılan açıklamada sendika.org’un haberine göre mahkeme kararının yok sayarak verilen yeni ÇED Raporunun yangından mal kaçırırcasına öyle büyük bir hızla hazırlandığına dikkat çekildi. ÇED Kararına esas olması gereken ek raporlar/kurum görüşleri ve izinlerinin  yenilenmesi için başvuru dahi yapılmadığına dikkat çeken açıklamada, bunun yerine yeni rapora mahkemece iptal edilen ÇED Raporu eklerinin konulduğu dile getirildi.

Yeni ÇED raporu için dayanak yapılan, Karaburun’da ve Ege’de pek çok RES projesi için Ekosistem Değerlendirme Raporu hazırlayan “bilim insanları”nın da eleştirildiği açıklamada, “bu raporda da, 104 km²’lik alanda flora ve fauna, ekosistem değerlendirilmesini bir aydan az bir sürede kopyala-yapıştır yöntemiyle hazırlayabildiklerini, bu ülkenin zengin biyolojik çeşitliliğin bu tür ‘bilim insanı’ raporlarıyla nasıl yok edilebileceğini görmekten çok büyük kaygı duyuyoruz. Akdeniz Foklarının kalan son üreme/yaşama alanlarından biri olan Karaburun Yarımadasında yapılan bilimsel araştırmaları yok sayarak “Karaburun yarımadası civarında bu türe ait mağaraların ve habitatların olmadığı’nı iddia etme cesaretini göstermiş olmasını şiddetle kınıyoruz” denildi.