Emniyet eliyle HDP’ye karşı eylem

Diyarbakır’da HDP önünde süren oturma eyleminin arka planına dair bilgiler ortaya çıkıyor. Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla Diyarbakır HDP il binası önünde oturma eylemi yapılırken emniyete başvuran ailelerin oturma eylemine katılmaya teşvik edildiği ortaya çıktı. 

Diyarbakır’da bazı ailelerin, çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP önünde başlattığı oturma eylemi sürerken, emniyet ve jandarmada oluşturulduğu belirtilen birimlerin, daha önce kayıp başvurusu yapan veya çocukları HPG’de bulunan aileleri arayarak HDP’nin önündeki eyleme katılmaya zorladığı kaydedildi.

Ailelerin, “Biz dağa gittik çocuğumuzla görüştük, ancak çocuğumuz gelmedi” gibi açıklamaları HDP’li yöneticiler tarafından doğrulandı. Bölgedeki emniyet müdürlükleri ve jandarma karakollarında oluşturulan birimlerin, son günlerde özel olarak kayıp başvurusunda bulunan ya da çocukları HPG’de bulunan aileleri emniyet ve jandarmaya çağırdığı ve Diyarbakır’daki HDP binası önüne gitmeye zorladığı ortaya çıktı. Eylemin kayyım darbesi gündeminin hemen ardından gelmesi ve emniyet tarafından teşvik edilmesi ise kutuplaşmanın perçinlendiğinin göstergesi oldu.

Aile fertlerine, HPG’ye katılan bazı gençlerin sınırı geçerken çekilen videolarını gösteren emniyet yetkilileri, aileden çocuklarının teşhis edilmesini istedi. Emniyet yetkililerinin, çocuğunun sınırı geçenlerin arasında olmadığını belirten ailenin, Diyarbakır’da bulunan HDP İl binası önündeki oturma eylemine katılmasını isteyerek, HDP Gençlik Meclisi üyesi gençlerin çocuklarının nerede olacağını bildiklerini söylediği kaydedildi.
Aileyle görüşen polislerin de TEM’de görevli oldukları belirtildi.
Kaynak: Mezopotamya Ajansı