Erdoğan: “Türkiye’de tutuklu 2 gazeteci var, gazeteciler benden daha özgür”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye konuştu. HARDtalk programında Zeinab Badawi’nin soruları yanıtlayan Erdoğan, “Türkiye’de tutuklu 2 gazeteci var” dedi. Erdoğan, Türkiye’de 150 gazetecinin tutuklu bulunduğu yönündeki yorumu, “yalnızca ikisinin basın kartı olduğunu” söyleyerek yalanladı. 
“Benden daha çok özgürlüğünüz var”

Badawi’nin Türkiye’de gazetecilik ve gazetecilerin durumuyla ilgili sorularına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz şu anda benden daha çok konuşuyorsunuz, yani benden daha çok özgürlüğünüz var. Şu anda bana özgürlük hakkını vermiyorsunuz. Benimle mülakat yapıyorsunuz, fakat bana konuşma fırsatı vermiyorsunuz” dedi. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Burada kimse gazetecilikten dolayı hapiste değil. Bunu kabul etmek zorundayız. Muhalif gazeteciler benim hakkımda birçok aşağılayıcı makale yazıyor. Hatta geçenlerde yürüyüşte de yaptılar. O aşağılayıcı makaleler orada duruyor.”

Cezaevinde bulunan bu insanların gazeteci olmadığını öne süren Erdoğan,” Bazıları terör örgütleriyle işbirliği yaptı, bazıları ateşli silah bulundurmaktan hapse atıldı, bazıları ATM’leri tahrip ettiği ve soyduğu için hapse atıldı” dedi.

Erdoğan sözlerine şu cümleleri de ekledi. “Gazetecilik kartları var resmi kart değil. O kartlarla gazeteci olduklarını iddia ediyorlar. Rakam sizin söylediğiniz gibi 170 değil. Bunlar yalan. Bunu tekrar tekrar söyledik. Şu anda hapiste olan sadece iki gazeteci var. Bunun dışında bu mesele hakkında söylenen her şey yalandır. Lütfen bu yalanlarla dünyayı kandırmayalım.”

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in hazırladığı Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 151. seçildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın verdiği bilgiye göre Türkiye’de şu an 158 gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde ve aralarında basın kartına sahip olanlar da var.