Eylem sırasında 2 polisi döven Sarı Yelekli boksöre 2 yıl hapis cezası

Akaryakıt zamları ve hayat pahalılığı nedeniyle sokağa çıkan, sonrasında Macron’un istifasını isteyen Sarı Yelekliler eylemi üzerindeki baskı artmaya devam ediyor. Geçen ay eylemi engellemeye çalışan 2 polisi dövdüğü gerekçesi ile tutuklanan boksöre 2 yıl hapis cezası verildi.

Sarı Yelekliler eylemine polisin müdahalesi üzerine çıkan çatışmada 2 polisi yaraladığı gerekçesi ile eski boksör Christophe Dettinger eylemlerden 2 gün sonra gözaltına alınmış, sonrasında da tutuklandı. Dettinger’ın cezası 2 yıl olarak belirlendi.

Boksta 2007 ve 2008’de Fransa şampiyonluğu elde eden Dettinger’in polisleri dövdüğüne dair görüntüler sosyal medyada geniş yankı bulmuştu.

Dettinger, 7 Ocak’ta gözaltına alınmış, iki gün sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Dettinger için düzenlenen yardım kampanyasında yaklaşık 130 bin avronun toplandığı kaydedilmişti. Bu yardım kampanyası birçok bakanın tepkisine neden olmuştu.

Hükümete ve polise karşı dava

Bu arada Sarı Yelekler’in öncü isimlerinden Maxime Nicolle’un avukatı Juan Branco, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, müvekkillinin, hükümetin ve polisin gösteri haklarını engellemeye çalıştığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Dettinger’ın suç duyurusunun kabul edildiği durumda karşı dava açılmış olacak, hükümet ve polis memurları da yargılanacak.