Filistinliler Trump’ın Kudüs kararı sonrası sokaklara indi

Trump’ın Kudüs kararının ardından yüzlerce Filistinli eylem yapıyor. Gösterilerde en az 8 kişi yaralandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü tanıma kararının ardından Filistin topraklarında Araplar ve İsrailliler arasındaki çatışmalar tekrar alevlendi.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Hamas lideri İsmail Haniye sabah saatlerinde Filistin halkına intifada çağrısı yapmış,   ‘ABD cehennemin kapılarını açtı” diye tepki gösteren Hamas, cuma gününü “Öfke Cuması” ilan ederek tüm Filistinlilere “Kudüs’e destek” için toplanma çağrısında bulunmuştu. Ancak Filistinliler yarını beklemedi. Nablus, Kalkilya, Tulkarm gibi bölgelerde polis ve Filistinliler arasında çatışmalar çıktı.

Gazee’de bir eylemcinin durumu ağır

Haaretz gazetesinin haberine göre en az 8 kişi yaralandı.  Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Gazze’de yaralanan bir göstericinin durumunun ağır olduğu söylendi. Doğuş Kilisesi’nin avlusunda toplanan çok sayıda eylemci, üzerine çarpı işareti atılmış Trump fotoğrafları taşıdı.  Beytüllahim’de düzenlenen protestolarda da ABD ve Trump posterleri yakıldı. gösterici, ellerinde  “Amerika yılanın başıdır, Filistin halkı teslim olmayacak” şeklinde sloganlar attı. Eylemlere yüzlerce Filistinli katıldı.