Fransa’da Çevreciler ile Sarı Yelekliler’in işbirliği

Bugün Paris’te başta Sarı Yelekliler ve Çevreciler olmak üzere toplam 140 örgüt polis şiddetine karşı yürüyüş düzenledi. Sarı Yelekliler’in “Ayın Sonu” Çevreciler’in ise “Dünyanın Sonu” sloganını kullandığı yürüyüşe polis saldırdı.

Fransa’nın başkenti Paris’te başta Sarı Yelekliler ve Çevreciler olmak üzere toplam 140 örgütün polis şiddetine karşı yürüyüş gerçekleştireceği Champs Elysée’e sabah 8’den itibaren zırhlı araçlar yerleştirilmeye başlandı ve Paris’e giriş çıkışlar denetim altına alındı. Bazı otoban çıkışlarında polis barajları yüzünden yaklaşık 7 kilometre trafik oluştuğu görüldü.

Eylemciler toplanmaya başladıktan kısa bir süre sonra polis “Dağılın yoksa güç kullanacağız” uyarısında bulundu ancak eylemciler dağılmak yerine polise “Herkes polisten nefret eder” sloganıyla karşılık verdi. Polis uyarıdan sonra dağılmayan kitleye biber gazı ile saldırdı. Sıkılan gazların ardından eylemciler toplanma noktasını terk edip etrafa dağılmaya ve küçük barikatlar kurmaya başladı.

Eylemciler polis saldırılarına şişe ve taşlarla karşılık verdi, polisin eylemcilerin “kakatof” adını verdiği insan dışkısıyla doldurulmuş balonlardan kullanmasından çekindikleri biliniyor. Eylem alanına tomalarla giren polis birliklerinin eylemcilerin direnişi karşısında dayanamayıp alanı terk ettiği görüldü. Eylemler sürüyor.

Artık her cumartesi hükümet karşıtı eylem günü

Çevreciler ve Sarı Yelekliler dışında Lunaparkçıların da sokağa çıktığı görüldü. Lunaparkçılar Paris Çevre Yolu’nu kapatma eylemi düzenledi. Artık her cumartesi şehrin her yanı eylem alanına dönüştüğünden polislerin eylemcilere yetişemediği görüldü.

Hugo Boss ve Fouquet’s yağmalandı

Nazi Partisi mensubu olan ve SS’lerin üniformalarını diken Hugo Boss mağazası eylemciler tarafından yağmalandı ve duvarına “Patron kim?” yazıldı.

Eylemcilerin yağmaladığı başka bir yer ise Fouquet’s restoranı oldu. Eylemciler Fouquet’s’in terasını yaktı. Zenginlerin sıkça gittiği bu restoranda Sarkozy seçim gecesini kutlamıştı ve o günden beri bu şekilde anılır olmuştu.

İçişleri Bakanı açıklama yayınlamak zorunda kaldı

Her eylem öncesi eylemcileri “Fransız devletinin kudretini vandallar test etmeye kalkmasın” diyerek tehdit eden Fransa İçişleri Bakanının ülke çapında eylemler olurken gece kulübünde eğlendiği görüntüler ortaya çıktı. Bu görüntüler İçişleri Bakanını zor durumda bıraktı. Eylemlecilerin talepleri ile ilgilenmek yerine gece kulübüne giden İçişleri Bakanı Christophe Castaner açıklama yayınlamak zorunda kaldı. Castaner “Bu görüntüler özel değil, genel” dedi.

Eylemciler duvarlara yazı yazdı

“Macron’a bahar yok”

“Zırlama zamanı bitti devrim saati geldi”

ch

“Çinli işçi çocuklar da iyi maaş istiyor, defol H&M”