Fransa’da seçimlerin ikinci turu yapılıyor

Fransa’da parlamento seçimlerinin ikinci turu yapılıyor. Cumhurbaşkanı Macron’un Yürüyüş Hareketi’nin seçimlerden zaferle çıkması bekleniyor.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden altı hafta sonra halk parlamento seçimlerinin ikinci turu için sandık başında. 47.5 milyon seçmen sandık başına çağrıldı. Seçim merkezleri küçük kentlerde 18.00, büyük kentlerde ise 20:00’ye dek açık kalacak. Sandıkların kapanmasından hemen sonra ilk sandık çıkış tahminlerinin gelmesi bekleniyor. Seçmenler toplam 577 seçim bölgesinde oy kullanıyor.

Seçimlere katılım oranının düşük olması bekleniyor. Seçimlerin ilk turunda iki seçmenden biri oy kullanmıştı. Seçimlerde güvenliği sağlamada toplam 50 bin polis görev yapıyor.

Yapılan kamuoyu anketlerine göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Yürüyüş Hareketi seçimlerin favorisi. Anketler Macron’un Yürüyüş Hareketi ile seçim ittifakı yaptığı MoDem Partisi’nin 577 sandalyeli Ulusal Meclis’e en az 400 milletvekili sokabileceğini belirtiyor. Bazı anketler ise bu sayının 470’e ulaşabileceğini savunuyor.