Fransız Sosyalist lider istifa etti: Sol köklü bir değişim geçirmek zorunda

Dış Haberler Servisi / Ecem Polat

Fransa genel seçimlerinin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un partisi En Marche, seçim ittifakı yaptığı Demokrasi Hareketi (MoDem) ile Ulusal Meclis’teki 577 sandalyenin yaklaşık 350’sini kazanmayı garantiledi. Son 5 yıldır yönetimdeki Sosyalistlerin 41 ile 49 sandalye kazanacağının belli olmasından sonra sosyalist lider Jean-Christophe Cambadelis istifa edeceğini açıkladı.

Jean-Christophe Cambedelis oy sayımları devam ederken yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Emmanuel Macron’un zaferi açıkça ortada. Sol’un mağlubiyeti göz ardı edilemez bir gerçek, Sosyalist Parti’nin hezimeti ise değiştirilemez.

Doğru olan, gerçek başarısızlıkla ve her bir yandan sınırları zorlayan popülistlerle yüzleşmek.

Bu kavgaya gönülden eşlik edeceğim ancak; bunu, Sosyalist Parti’nin Genel Sekreteri olarak yapmayacağım. Buna mukabil, kolektif bir yönetim en kısa zamanda kurulacak. Partinin projelerine, destekçilerine, aktivistlerine, solun sürükleyici kuvvetlerine eşlik edeceğim ve tabii ki demokratik bir biçimde ve düzenli olarak görüşlerimi paylaşacağım. “

Başkan Emmanule Macron Pazar günü (18 Haziran), Fransa’nın parlamento seçiminde hâkim bir çoğunluk kazanarak ana akım partileri bir kenara süpürdü ve iş dünyası yanlısı reformları kabul ettirecek güçlü bir yetkiyi güvence altına aldı. Sonuç, Fransa’nın politik manzarasını yeniden çiziyor ve Mayıs’ta Macron’un seçilişine kadar onlarca yıldır birbiri ardına iktidara gelen Sosyalistleri ve muhafazakâr partileri küçük düşürüyor.

Sosyalist Parti’nin baştan aşağı yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyleyen Cambadelis, geçen hafta gerçekleşen oylamanın ilk turunda parlamento yarışında saf dışı kalmıştı.