G20 Zirvesi:Cehenneme Hoşgeldiniz

Hamburg’ta toplanan G20 zirvesine karşı başlayan eylemler 2. günde de devam ediyor

G20 liderlerini buluşturan Almanya’nın Hamburg kentindeki kapitalizm ve emperyalizme karşı başlayan eylemler dün gece de devam etti. Hamburg’un Schanzenviertel semtinde yoğunlaşan gösteriler tüm hareketliliğiyle devam ediyor.

Polisin sert müdahalesine rağmen dağılmayan eylemciler, sokaklarda barikatlar kurarak direnişi sürdürüyor. İşçi-emekçi kesimler, küreselleşme karşıtları, komünist örgütler, anarşist gruplar, ekoloji aktivistleri gibi çok sayıda insanın katıldığı eylemler renkli görüntülere de sahne oldu.”Kapitalizm insanı zombileştirir” temasıyla yüzlerce kişinin sokaklarda zombi kılığında yürümesi şeklinde gerçekleştirilen eylem tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

 

Liderler zor anlar yaşadı

Polis, zirve güzergahında yer alan birçok kavşağın eylemciler tarafından kapatıldığını da açıkladı. Çoğu liderin bir süre kaldıkları otelde mahsur kaldıkları öğrenilirken eylemciler, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçeceği yol üzerinde oturma eylemi başlattı.

Gazetecilerin görüntü alması polis tarafından engellendi

Zirveyi takip eden en az üç gazetecinin, güvenlik nedenleri dolayısıyla akreditasyonunun iptal edildiği bildirildi. Weser Kurier gazetesinden yapılan açıklamada, G20 Zirvesi’ni izleyecek foto muhabiri Rafael Heygster’in akreditasyonun iptal edildiği, bu uygulamaya sebep gösterilmediği belirtildi. Junge Welt gazetesinin açıklamasında da muhabir olarak G20 Zirvesi’ni takip edecek Willi Effenberger’in basın merkezine girdiğinde akreditasyon belgelerinin elinden alındığı, basın merkezine kabul edilmediği aktarıldı.

Eylemlerden kameralara yansıyan görüntüler şu şekilde: