Genel-İş üyesi işçiler tutuklu arkadaşları Ulaş Kantarcı’ya mektup gönderiyor

Genel-İş Sendikası üyesi işçiler, Anayasa Değişikliği Referandumu’nda ‘hayır’ oyu verenlere yönelik gerçekleşen tutuklama furyasında cezaevine konulan öğrencilerle dayanışmak için İzmir’de ‘Hayır Tutuklanmaz’ konser etkinliğinin örgütlenmesinde çalışan ve kendi de tutuklanan arkadaşları DİSK eski yönetici Ulaş Kantarcı’ya mektup gönderiyor.

İşçiler yaptıkları açıklamada Ulaş Kantarcı’ya sahip çıkarak, ”Demokrasi havariliğine soyunan saray için artık demokratik alanda yapılan her şey, bunları yapan herkes “teröristlikle” suçlanıyor. Ulaş Kantarcı’nın üye olduğu tek örgüt DİSK’tir. Ulaş Kantarcı’nın katıldığı bütün protestolar DİSK tarafından organize edilmiştir. Ulaş Kantarcı DİSK’tir, DİSK tutuklanamaz” dedi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Genel-İş Sendikası üyesi işçilerin açıklamasının tam metni şu şekilde:

16 Nisan ile sonrasında yaşananlarla şaibeli hale gelen referandum sonuçlarını protesto ettikleri için tutuklanan gençlerle ilgili olarak 9 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan “HAYIR TUTUKLANAMAZ” etkinliğini örgütlerken, 1 Haziran 2017 tarihinde gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Ulaş Kantarcı, halen Şakran Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır.

HAYIR TUTUKLANAMAZ etkinliğinin geniş bir yelpazeye yayılması, sokakta görünür olması ve hayır’ın sesinin İzmir’de büyüyerek yükselmesinden rahatsızlık duyan AKP, faaliyetin önünü tıkamak, etkinliği örgütleyenleri korkutmak ve yıldırmak için arkadaşlarımızı evlerini basarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan arkadaşlarımıza çeşitli suçlar isnat edildi. Ulaş Kantarcı, yaklaşık 5,5 aydır Şakran cezaevinde tutuklu ve ilk duruşması 14 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

Ulaş Kantarcı gibi yüzlerce insan suçsuz yere, inandırıcı olmayan sebeplerle tutuklu. Ülkenin geleceğine sahip çıkmanın “terörist” olmakla anıldığı bir dönemden geçiyoruz. İşine, ekmeğine, okuluna, onuruna, Somalı maden işçilerine, doğaya sahip çıkmak, tacize, tecavüze, hırsızlığa, işçi cinayetlerine, doğanın talanına, savaşa karşı durmak artık suç bu ülkede.

AKP tarafından çıkarılan torba yasayı protesto etmek suç. Elimizden alınmaya çalışılan kıdem tazminatına sahip çıkmak suç. Soma’daki maden faciasında ölen işçilerin aileleriyle dayanışma içinde olmak, ölümleri protesto etmek artık suç. Özel istihdam bürolarının açılmasını ve kıdem tazminatının fona devredilmesini protesto etmek suç. Atatürk Havalimanı’nda KATİL İŞİD militanlarının düzenlediği bombalı saldırıyı protesto etmek suç.

Ulaş Kantarcı arkadaşımız yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı tutuklu. Demokrasi havariliğine soyunan saray için artık demokratik alanda yapılan her şey, bunları yapan herkes “teröristlikle” suçlanıyor. Ulaş Kantarcı’nın üye olduğu tek örgüt DİSK’tir. Ulaş Kantarcı’nın katıldığı bütün protestolar DİSK tarafından organize edilmiştir. Ulaş Kantarcı DİSK’tir, DİSK tutuklanamaz.

Bizler, DİSK GENEL İŞ üyesi işçiler olarak, arkadaşımıza sahip çıkıyoruz.

Dışarıda bulunan herkesi Ulaş Kantarcı ve cezaevinde bulunan tüm siyasi tutsaklara mektup, kart göndermeye; seslerine ses olmaya çağırıyoruz.