Gıda-İş’ten çay fiyatına tepki: Dolar yükseldi, altın yükseldi ama çay desteklemesinin miktarı yerinde sayıyor

DİSK/Gıda-İş Sendikası hükümetin 2 lira olarak açıkladığı çay fiyatı ve destekleme primine  tepki gösterdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik geçtiğimiz hafta yaş çay fiyatının 2017 için 2 lira destekleme priminin ise 13 kuruş olacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından DİSK/Gıda-İş sendikası  “Yani çay üreticisi ne harcarsa harcasın; ekmekten, elektrikten, çocuğunun okul masraflarından, kiraya kadar gelen zamlarla harcamaları artsa da her sene artış ortalama 15-20 kuruş. Orta oyununa dönen bu durum çay üreticisi için kabul edilemezdir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Çay üreticilerine de çağrıda bulunan sendika, çay üreticilerinin şirketler karşısında örgütlü hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

Gıda-İş açıklamasında geç açıklanan çay fiyatlarına değinerek, “içinden çıkılamayan hesap nedir? ÇAYKUR’un Varlık Fonu’na devredilmesiyle bundan sonra fiyat açıklamamanın yolu mu yapılmaktadır. Mazota, gübreye ve işçiliğe zam geldi. Milletvekili maaşları arttı. Dolar yükseldi. Altın yükseldi ama çay desteklemesinin miktarı yerinde sayıyor. Destekleme primlerinin artırılmasını istiyoruz. ÇAYKUR’un yaş çay alımlarında, özel çay şirketlerinin ucuza çay almasını sağlayan kota, kontenjan uygulamalarına son vermesini ve çay üreticisinin teslim ettiği bütün çayları almasını istiyoruz. Tüm bu haklı talepler etrafında çay üreticilerini, ÇAYKUR işçilerini ve tüm Karadeniz halkını birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.