“Gre(if)v işçi sınıfının davasıdır yargılanamaz!”

İstanbul Hadımköy’de bulunan Greif Çuval fabrikasındaki kölelik koşullarına, taşerona ve sömürüye karşı ayaklanıp direnişe geçen ve 60 gün boyunca fabrikayı işgal eden direnişçi işçilere, işgal sebebi ile 5 yıl sonra açılan davanın ikinci duruşması bugün görüldü.          

600 işçi fabrikayı işgal etmişti

5 yıl önce,  Hadımköy’de 44 farklı taşeron halinde bulunan Greif Çuval Fabrikası’nda çalışan işçiler taşeron-asıl işveren ayrımı olmaksızın DİSK-Tekstil Sendikası’nda örgütlendi. Bölüm ve fabrika komitesi oluşturdular ve temel hedeflerinden biri olarak taşeronluk uygulamasını kaldırılmasını hedeflediler. TİS görüşmeleri esnasında patron, işçileri fabrikayı kapatmakla tehdit etti. Ardından işçiler kararlı ve örgütlü bir tutum sergileyerek fabrikada çalışan 850 işçiden  yaklaşık 600’ünün katılımı ile fabrikayı işgal ettiler. İşgal 60 gün boyunca devam etti. 10 Nisan 2014’te özel harekat kuvvetlerinin de katıldığı polis operasyonu ile 103 işçi gözaltına alındı ve fabrikadaki direniş kırıldı. Fakat işçiler hem fabrikanın önünde hem de DİSK binasında direnişlerini devam ettirdi. Bunun bir sonucu olarak başta kıdem ve ihbar tazminatı olmak üzere işçilik alacaklarının ödenmesini sağladılar. Sonrasında fabrika yeniden açılsa da taşeronluk uygulamasına son vermek durumunda kaldı.

Grief direnişindeki işçilerin fabrikayı 60 gün boyunca işgal etmesinden 5 yıl sonra, işgal etme durumu gerekçe gösterilerek işçilere dava açıldı. Bugün, Gaziosmanpaşa 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davanın ikinci duruşması görüldü. Duruşma öncesinde işçiler ve Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası bir araya gelerek pankart açtı.

“DİSK’e ve bütün sendikalara rağmen…”

Dev Tekstil açıklama yaparak, “DİSK Tekstil sendikasının ihaneti ile karşılaşmasalardı bugün taşeron köleliğine karşı büyük bir kazanım elde edilmiş olacaktı. Fakat DİSK Tekstil’in patronla işbirliği yapmasına, bütün sendikaların kendi görevini unutup Greif işgalinin karşısında geçmesine rağmen Greif işçileri Türkiye işçi hareketi mücadelesinde yer alacak önemli bir mücadeleye imza atmıştır” dedi ve, işçilerin grev yaparak, üretimden gelen gücünü kullanarak, patronların karşına örgütlü bir sınıf olarak çıkarak haklarını alabileceklerini, Grief işgali ve direnişinin bunu en somut örneklerinden biri olduğunun altını çizdi.

“İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”

“İşgal grev direniş!”, “Yaşasın Greif direnişimiz!”, “Kahrolsun sendika ağaları!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” sloganları atılarak eylem sonlandırıldı ve duruşma için adliyeye geçildi. Polis ise kapıda herkesin kimliğini kontrol ederek yargılananlar dışında kimseyi adliyeye almadı.