Grenfell Tower yangını: 6 kişi yaşamını yitirdi, en az 50 yaralı

İngiltere’nin başkenti Londra’nın Kuzey Kensington semtinde “Grenfell Tower” isimli 24 katlı binada yangın çıktı.

Gece yarısından bu yana söndürülmeye çalışılan yangında 6 kişi yaşamını yitirirken, 64 kişi de yaralı olarak hastanelere kaldırıldı. Ölü sayısının artabileceğini belirtildi.

Londra ambulans servisi 64 kişinin yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını, 20’sinin sağlık durumunun ciddi olduğunu açıkladı.

Görgü tanıkları yerel saatle 01.15 gibi ikinci katta çıkan yangının kısa sürede tüm binayı sardığını açıkladı.

Sabah saat 06.00 civarında sosyal medyada yapılan paylaşımlarda binadan hala çığlık sesleri geldiği belirtiliyordu.

Binada mahsur kalanların gece karanlığında cep telefonları ve el fenerleri ile dikkatleri üzerine çekmeye çalıştıkları belirtildi.

Londra’daki saldırı Türkiye saati ile gece 03.15’te başladı.

Binanın 100 metre uzağında yaşayan televizyon sunucusu George Clark, sabah saatlerinde BBC Radio 5’e yaptığı açıklamada, binanın tepesinde insanlar gördüğünü söyledi.

Clark, binanın 100 metre uzağında olmasına rağmen tamamen küllerle kaplandığını aktardı. Clark “Durum çok kötü” yorumunda bulundu. Londra’nın batısındaki Kuzey Kensington semtindeki “Grenfell Tower” adlı binadaki yangının çıkış nedeniyle ilgili resmi açıklama yapılmadı. Londra itfaiyesi yangına 40 itfaiye aracı ve yaklaşık 200 itfaiyeci ile müdahale ettiğini açıkladı. Yangını söndürme çalışmaları devam ederken binada bulunanlar cama çıkarak yardım istedi.

Londra itfaiyesinden Dan Daly yaptığı açıklamada itfaiyecilerin yangına oksijen maskeleri ile müdahale ettiğini, işin zor, koşulların da çok ağır olduğunu belirtti. Daly “Bu çok büyük ve zor bir vaka” açıklamasında bulundu.

24 katlı binada 120 daire olduğu açıklandı. Binanın 1974 yılında inşa edildiği ve daha sonra da kapsamlı bir biçimde tadilattan geçtiği belirtildi.