Grevleri ertelenen Kristal İş: AKP’ye ve patrona gereken cevabı fabrikalarda vereceğiz

Şişecam patronun hükümetle kol kola hareket ettiğini belirten Kristal İş Sendikası, yayınladıkları bildiride, grevlerini erteleyen AKP hükümetine ve işverene gereken cevabı fabrikalarda vereceklerini ilan etti.

25. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi için görüştükleri Şişecam işvereni ile anlaşma sağlanamaması üzerine aldıkları grev kararının AKP hükümeti tarafından ‘erteleme’ adı altında yasaklanmasına tepki gösteren Kristal İş Sendikası bir bildiri yayınladı.

Cam, Çimento, Seramik ve Toprak Sanayi İşçileri Sendikası (Kristal İş), 24 Mayıs’ta 9 fabrika ve işyerinde başlatacağı grevin yasaklanması üzerine Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı yaptı.İleri’nin haberine göre; Cam işçilerinin grevinin “milli güvenliği bozucu nitelikte” denilerek iki ay ertelenmesi adı altında yasaklanmasına tepki gösteren Kristal İş Sendikası, işçi düşmanı AKP hükümetine ve hükümetle kol kola giren Şişecam işverenine gereken cevabı fabrikalarda vereceklerini ilan etti.

‘Artık AKP’ye dur demenin vakti geldi’

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nun toplantısı sonrasında bir bildiri yayınlayan Kristal İş’in açıklamasında “Artık bütün sendikalarla bu duruma dur demenin vakti geldi” diyerek şunlar ilan edildi:

‘Şişecam, AKP’nin grev yasağı garantisine güvendi’

1- Sendikamızın, 25. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin her aşamasında uzlaşmadan yana olduğunu belirtmesine karşın, Şişecam işvereninin toplu pazarlık sürecini tıkayıcı ve uzlaşmaz tavırda olduğu konusunda görüş birliğine varıldı.

2- Şişecam işvereninin bu tavrının sebebi, AKP hükümetinin grevi yasaklayacağı yönündeki garantisi olduğu bugün daha net anlaşılmaktadır.

3- AKP hükümeti, evrensel hukuk kurallarına, Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü’nün sözleşmelerine, Anayasa’ya, yasalara ve Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen 24 Mayıs’ta başlatacağımız grevimizi ertelemiş, fiilen yasaklamıştır.

‘AKP’nin işçi düşmanı tavrını sürdürüyor, grev hakkını gasp ediyor’

4- AKP hükümeti işçi düşmanı tavrını sürdürmekte, özgür toplu pazarlık hakkını engellemekte ve işçi sınıfının grev hakkını gasp etmektedir. Artık bu duruma tüm sendikaların toplu bir şekilde tepki koyması ve dur demesi gerektiği yönünde görüş birliğine varıldı.

‘Şişecam toplumdan koptu, sırtını yasakçı zihniyete dayadı’

5- Şişecam işvereni, hükümetle kol kola hareket etmektedir. Grevlerimizin yasaklanması için ricacı olmakta ve Atatürk’ün kurduğu fabrikaları, çalışanın emeğinin karşılığını vermeyen, işçi haklarını gasp eden, çalışma kamplarına dönüştürmeye çalışmaktadır. Şişecam kendi kültüründen uzaklaşmış, çalışanından uzaklaşmış, toplumdan kopmuş ve sırtını yasakçı zihniyetlere dayayan bir topluluk haline gelmiştir. Bu durum kabul edilemez ve sendikamız bu durumu değiştirmek için elinden geleni yapacaktır.

‘İptal davası açtık, tüm uluslararası haklarımızı kullanacağız’

6- Sendikamız 22 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren grev ertelemesi sonrası, bugün itibariyle Danıştay nezdinde yürütmeyi durdurma talepli iptal davasını açmıştır. Ulusal ve uluslararası tüm yasal başvurularını da yapacaktır. Bu başvuruların yanı sıra uluslararası sözleşmeler, Anayasa, yasalar ve Anayasa Mahkemesi kararlarından doğan tüm haklarını da kullanacaktır.

‘AKP’ye ve işverene gereken cevabı işyerlerinde vereceğiz’

7- Sendikamız, grev ertelemesi sonrası üyelerimizin talepleri doğrultusunda hareket edecektir. Üyelerinin kararlarını uygulayan, üyelerinin taleplerine sırt çevirmeyen geleneğini bugün de sürdürecektir. Yaşanan grev ertelemesi sonrası, üyelerimizin talepleri ve genişletilmiş başkanlar kurulunun görüş birliğiyle, hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde, işyerlerinde, işverene ve hükümete gereken cevap verilecektir.