Gülmen ve Özakça’nın direniş alanına polis saldırdı: Saat 13.00’te alana çağrı var

KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe geri dönme talebi ile başlattıkları açlık grevinin 65’inci gününde direniş alanına polis saldırdı. Tüm sosyal medya hesaplarından saat 13.00’te Yüksel Caddesi’nde toplanmak üzere çağrı yapılıyor. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın da saat 13.00’te Yüksel Caddesi’ne geleceği öğrenildi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Kanun Hükmünde Kararname ile mesleklerinden ihraç edildikten sonra “işimi geri istiyorum” diyerek Yüksel Caddesi İnsan Hakları önünde başlattıkları direnişin 185’inci, açlık grevinin 65’inci gününde direniş alanına polis saldırdı.

Gülmen ve Özakça için getirilen çiçeklerle dövizleri alan polis, destek için anıta gelen yurttaşları gözaltına aldı. Direniş alanında çevik kuvvet polislerinin olduğu ve alanın boşaltıldığı bilgisi verilirken, gözaltına alınanların sayısı 4 olarak açıklandı. Polis saldırısı Nuriye Gülmen’in kişisel Twitter hesabından duyuruldu.

Polis çiçekleri iade edecek

Yüksel Caddesi’ndeki direnişte aylardır Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için getirilen ve bugünkü saldırıda polisler tarafından alınan çiçeklerin iade edileceği öğrenildi. Dihaber‘in aktardığına göre bilgi veren avukat Ebru Timtik, “Savcı, çiçekleri bize iade edeceğini söyledi” dedi.

Yüksel Caddesi’nde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için bekleyenlere polis müdahale ederek, 4 kişiyi gözaltına almıştı.

Polis saldırısının ardından yurttaşlar tekrar Yüksel Caddesi, İnsanlık Anıtı önünde toplanmaya başladı. Burada konuşan Veli Saçılık, “Biz burada işimizi geri istiyoruz sloganıyla geldik. Şimdi bir sloganımız daha oldu, Ankara polisi çiçeklerimizi çaldı. Çiçeklerimizi geri istiyoruz. Baharın gelişini asla engelleyemeyecekler” dedi.

Daha sonra gözaltında tutulan Mehmet Dersulu, Rezzan Şengül, Eser Budak ve Ayşe Arapgirli hakkında bilgi veren avukat Ebru Timtik, gözaltına alınanların Çankaya Polis Karakolu’nda tutulduğunu söyledi.

Öte yandan Timtik, savcı ile görüşme yaptığını bildirerek, “Savcı, çiçekleri bize iade edeceğini söyledi. Kabahatler kanununa göre işlem yapıyorlar; fakat kabahatlik bir durum yok” dedi.

Saat 13.00’e çağrı

Tüm sosyal medya hesaplarından saat 13.00’te Yüksel Caddesi’nde toplanmak üzere çağrı yapılıyor. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın da saat 13.00’te Yüksel Caddesi’ne geleceği öğrenildi.