Güvenlik-Sen başkanı üyesini ‘Cumhurbaşkanına hakaret etti’ diyerek devlete şikayet etti

DİSK’e bağlı Güvenlik-Sen Başkanı Serdar Aslan, üyeleri hakkında cumhurbaşkanına hakaret ettikleri suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Umut-Sen’in paylaştığı habere göre, sendika başkanı Serdar Aslan, Genel Mali İşler Daire Başkanı Doğan Özdemir ve Genel Sekreter Hüseyin Ünlü, sendika üyesi işçileri iktidarın muhalif sesleri kesmek için can simidi olarak kullandığı ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla devlete şikâyet etti.

Polis tutanağında geçen bilgiye göre polisin telefonda cumhurbaşkanına hakaret paylaşımı ile ilgili sorduğu soruyu 2.nolu şikayetçi olarak Mali Sekreter Doğan Özdemir, ‘paylaşımın ne olduğunu bilmediğini, ancak bu türde yapılan paylaşımların Salih Şenol tarafından genel olarak facebook üzerinde kapalı grup olan İ.B.B Güvenlik Emekçileri sayfasında paylaşılmış olabileceğini’ belirterek yanıtlıyor. Sendika yönetimi tarafından ihbar edilen Güvenlik İşçileri Meclisi’nin başkan adayı Garip Karatay, Mali Sekreter Doğan Özdemir’in bu yönlendirmesiyle ihbarcılıktan işbirlikçiliğe doğru hamle ettiğini belirterek şu açıklamaları yaptı:

”Disk Genel Başkanı, Örgütlenme Sekreteri, Genel İş Genel Başkanı, Ege Bölge Temsilcisi bizi devlete ihbar eden bu üç şahsın yolsuzluklarına kefil olmuş, kongre sürecinde kırk gün boyunca delege toplantılarına katılarak karar sürecinde bu ihbarcı takımının kazanması için çalışmış, kendi saygın varlıklarının yetmediği yerde belediye başkanları ve yöneticilerini dahi işçilerin ikna edilmesi için devreye sokmuşlardır. DİSK’in tepesinde oturanlar, kongrede muhalefet olan delegelerin salona alınmaması yoluyla tüzüğün tüm demokratik yönlerinin budanmasını, kongreyi bu hırsız ve ihbarcı takımının kazanmasını sağladılar. Cumhurbaşkanına hakaretten ihbar etmek gibi rezaletleri DİSK’e bulaştıranlar en az ihbarcılar kadar sorumludur. İşçilerden birinin bu ihbar sonrası olası tutuklanması durumu skandalın rezalet boyutunun büyümesi anlamına gelecektir. İşçilerden birinin ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ tutuklanması gerçekleşirse buna sebep olan herkes açısından bu işin sonuçları olacaktır. DİSK acilen ihbarcı bu üç yönetici ile ilgili tutumunu kamuoyu ile paylaşmalı ve kendi sorumluluğuna dair de öz eleştiri vermelidir.”