Güvenlik-Sen başkanından skandal savunma: Şikayet ettik ama vazgeçtik!

Üyelerini ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ettikleri suçlamasıyla ihbar ettikleri iddia edilen Güvenlik-Sen yöneticileri, ‘Şikayet ettik ama vazgeçtik’ açıklaması yaptı.

DİSK’e bağlı Güvenlik-Sen Başkanı ve bazı yöneticilerinin kendi üyelerinin sosyal medya paylaşımlarının dökümünü emniyete vererek, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ettikleri suçlamasıyla ihbarda bulunduğu iddiasının ardından sendika yazılı açıklama yaptı. Özgürlükçü Demokrasi’nin haberine göre; Kongre sürecinde bir çekişme yaşadığı iddiasında bulunulan açıklamada, “Genel Kurul sürecinin yaratmış olduğu atmosfer içerisinde yapılan anlık değerlendirmeler sonucunda Genel Başkan Serdar Arslan ile Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Ünlü ve Doğan Özdemir imzasıyla üyemiz Salih Şenol, Garip Karatay, Kadir Bülbül, Volkan Karataş ve bizimsendikamız.org hakkında kişisel hakaretler ve tehdit gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştur. Ancak sonrasında yapılan değerlendirmelerimizde suç duyurusunda bulunulmasının doğru olmadığı kanaatine varıldığından ertesi gün başvuru geri çekilmiştir. Ancak her ne kadar suç duyurusu başvurusu geri çekilmiş olsa da dilekçede bulunan bazı atıfları Cumhuriyet Savcılığı suç unsuru bulunduğu tespitiyle soruşturmayı devam ettirmiştir” denildi.

‘Sessiz kalanlar ortak olur’

Öte yandan, konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Güvenlik-Sen İşçi Meclisleri’de üç yöneticinin istifa etmesi gerektiğini belirtti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu yönetimde bulunan ihbarcılar dışındaki şaşkın yöneticilere kendileri adına ne yapmaları gerektiğini söyleyelim: İsmi geçen üç ihbarcının derhal sendikadan ihraç edilmesi, bunun için gerekli bütün işlemlerin derhal yapılması zorunludur. Yönetimde bulunan diğer kişiler derhal tutumlarını kamuoyuna açıklamalı aksi takdirde bu skandalın ortaklarıdır. En kısa zamanda Güvenlik-Sen’in kurucu tüzüğünde yazan ideallerle yapılacak, demokratik ve adil bir seçimle sendikanın yeniden şekillenmesi ve işçi meclislerinin belirleyeceği bir yönetimin seçilmesi zorunludur. Güvenlik-Sen’in var olan düzeni yeniden üreten bir yer olmasına asla izin vermeyeceğiz.”